Wywiad z Bartkiem Kossowiczem (Quidam)


Bartek Kossowicz, wokalista Quidam, zaśpiewał gościnnie na płycie „Big Face” zespołu The D Project, wydał DVD z Quidam i rok 2010 uznał za… przeciętny. 2011 rok ma być inny. Nam opowiedział o swojej współpracy ze Stephane’em Desbiens’em i solowych planach. Poniżej pełny zapis rozmowy.

Editor: Wziąłeś udział w nagraniu płyty „Big Face” zespołu The D Project. Jak to się stało, że otrzymałeś zaproszenie od Stephane’a Desbiens’a?

Bartek Kossowicz: Pośrednikiem całej sytuacji był Artur Chachlowski, do którego zwrócił się Stephane, w poszukiwaniu mojego prywatnego namiaru. Kompletnie nie znałem jego poprzedniej twórczości, natomiast już wiem, że to bardzo utalentowany gitarzysta, z charakterystycznym Gilmourowym sznytem.

E: Jak się z nim pracowało? To jednorazowy projekt, czy początek większej współpracy?

B.K.: Pracowało się korespondencyjnie, sprawnie, konkretnie. Rozmawialiśmy dzięki dobrodziejstwom sieci – czyli komunikatory i  kamery internetowe. W zasadzie Andy Jackson ustalił tzw. deadline i to miałem na uwadze, wywiązując się sumiennie. Nagrałem jakieś pomysły na linię melodyczną wokalu u siebie w domu na „rybę” – próbnie. Przesłałem Stephanowi do aprobaty. Był zachwycony, zdał się na mnie w kwestii wyboru najlepszego śladu. Ostateczną wersję nagrałem w studio w Toruniu – Bartka Kurkowskiego (trzecie ucho i  live soundman Quidamu). Stephane już się zarzeka, że chciałby, abym następną płytę zaśpiewał całą. Cóż, pożyjemy, zobaczymy… Nie ukrywam, że chciałbym nieco odpocząć od tej stylistyki…

E: A jak się pracowało z Tonym Levinem? Spotkaliście się w studiu?

B.K.: Nie, nie. Są pewne sceniczne plany, ale to nic pewnego. Mam na myśli koncert The D Project w Kanadzie, na którym mielibyśmy zagrać z Tonym wspólnie.

E: Możesz nam coś więcej powiedzieć o tym wydawnictwie? Czego możemy się spodziewać?

B.K.: Na stronie http://www.thedproject.com zamieszczony został trailer albumu. Wielbiciele bogatych aranżacyjnie, rozbudowanych, „floydowych kompozycji” znajdą coś dla siebie. Zapowiada się obiecująco, nie słuchałem całości, wkrótce mam otrzymać kilka egzemplarzy.

E: Podsumowując rok 2010, możesz go chyba zaliczyć do udanych? Koncerty Quidam, DVD „Strong Together”, gościnny udział na płycie The D Project. A jak wyglądają Twoje plany artystyczne na ten rok?

B.K.: Wiesz,  zupełnie odwrotnie myślę, niestety… Osobiście najbardziej niezapomniany, dramatyczny i pechowy, dlatego artystycznie przeciętny. Oczywiście nagraliśmy z Quidamem świetne DVD, przepięknie wydane, z pełnym emocji, zawodowo zrealizowanym koncertem. Niestety na tyle było nas stać, ponieważ nigdy nie wiesz, co cię czeka jutro. Plany wzięły w łeb…. Ale… mamy się co raz lepiej i dlatego mogę powiedzieć, że kolejna płyta Quidam ukaże się pod koniec 2011 roku. Planuję też własny projekt muzyczny KOSSOVO, który „chodzi” mi po głowie od jakiegoś czasu. Muzycy są oraz szkice dwóch numerów są w blokach startowych. Poważna sytuacja.

E: Jak wyglądają plany nagraniowe Quidam?

B.K.: W pewnym sensie rewolucyjnie. W telegraficznym skrócie: producent, język polski, powietrze, wielobarwne emocje i rock and roll.

E: Będą jakieś koncerty? Niestety, zapowiadająca się fantastycznie, trasa The Colours Of Autumn Tour 2010 nie doszła do skutku.

B.K.: Nie do końca „zażarło” na linii promotor-muzyk-publiczność, kilka błędów z każdej strony, sprawy, o których szczegółowo nie warto wspominać. Pobraliśmy kolejną lekcję i wyciągnęliśmy wnioski. W maju 2011 jesteśmy headlinerem ostatniego dnia RoSfest w Stanach Zjednoczonych. 2011 to przede wszystkim nowa płyta i 20 lat istnienia zespołu – tu jest główny cel. Zachęcam do śledzenia strony Quidam i Facebooka – tam wkrótce konkretne informacje.

E: Dzięki za rozmowę i trzymam kciuki za realizację planów.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s