Wywiad z Mariolą Wojtysiak (Toya Studios, Klub Wytwórnia)


toya_studiosŁodzianie mają kilka miejsc, w których mogą uczestniczyć w ciekawych koncertach i spektaklach. Jednak tylko jedno z nich zlokalizowane jest w byłej polskiej „fabryce snów”. O historii, najbliższych planach i Scenie Progresywnej rozmawiamy z Mariolą Wojtysiak – Prezes Toya Studios Sp. z o.o., firmy prowadzącej studio dźwiękowe Toya Studios oraz klub Wytwórnia.

Editor: Kiedy powstała Wytwórnia?

Mariola Wojtysiak: Wytwórnia powstała w 2008 roku, zatem nieprzerwanie od trzech lat funkcjonuje w dawnych halach filmowych przy ul. Łąkowej 29 miejsce, którego wcześniej w Łodzi nie było, łączące w sobie scenę teatralną, koncertową, galerię sztuki i kameralny klub.

E: Lokalizacja Klubu i jego historia są wyjątkowe. Czy może Pani powiedzieć nam o tym coś więcej?

M.W.: Łąkowa 29 to faktycznie niezwykle ważne miejsce w historii miasta. Niegdyś mieściła się tutaj polska „fabryka snów” – czyli Wytwórnia Filmów Fabularnych. To tu powstały najważniejsze polskie filmy tamtych lat, takie jak „Zakazane piosenki”, „Krzyżacy” czy „Kanał”. Z kolei w latach 90-tych w budynkach wytwórni nagrywano pierwsze polskie teleturnieje – „Idź na całość”, „Dobra cena”, „Koło Fortuny”. Filmową historię miejsca udało się wskrzesić firmie Toya, która wykupiła hale i „pałac dźwięku” i stworzyła w nich Wytwórnię oraz Toya Studios – studio dźwiękowe.

E: W drugiej połowie ubiegłego roku wystąpili u was miedzy innymi Porcupine Tree, Korpiklaani, Kat, TSA, Dżem, Artrosis, dwukrotnie Coma, w tym roku Kult. Co wyjątkowego będzie się działo w Wytwórni w najbliższym czasie? Będzie rockowo?

M.W.: Staramy się, aby w repertuarze Wytwórni było wszelako: rockowo, jazzowo, klasycznie i nowocześnie. Od zeszłego roku wprowadziliśmy do repertuaru cykl Scena Progresywna Wytwórni, w którym staramy się prezentować polskie i zagraniczne zespoły prog-rockowe. Zdecydowanie chcemy rozwijać wśród łodzian zainteresowanie dobrym rockiem – mamy nadzieję, że wspomniane przez Pana zespoły zagoszczą u nas jeszcze nie raz, a także, że uda nam się zaprosić jeszcze wiele innych ciekawych formacji.

E: Umiejscowienie Klubu w halach zdjęciowych gwarantuje znakomitą akustykę. Czy są artyści, o których wiesz, że szczególnie lubią grać właśnie u was?

M.W.: Faktycznie zarówno akustyka hal, doświadczenie naszych akustyków oraz sprzęt dźwiękowy, z którego korzystamy, to wizytówka Wytwórni. Artyści chętnie do nas wracają – grają po dwa (na przykład Raz Dwa Trzy), a niektórzy nawet po trzy koncerty (np. Maciek Maleńczuk z zespołem Psychodancing czy wspomniana Coma). Myślę, że to zarówno zasługa miejsca, jak i wytwórnianej publiczności, która zawsze wita występujących u nas gości bardzo gorąco.

E: Ile koncertów rocznie organizuje Wytwórnia?

M.W.: To oczywiście zależy od danego roku, średnio można jednak powiedzieć, że ponad 100.

E: Jak duża publiczność może uczestniczyć w koncertach?

M.W.: Dużą zaletą hal jest ich ogromna funkcjonalność. Zarówno scena jak i widownia, którą dysponujemy, są mobilne. Oznacza to, że można zaaranżować hale zarówno na koncert siedzący, jak i stojący, ale także można zaplanować inne konstrukcje, np. wybieg dla modelek. To wszystko zależy od wizji organizatora. Wracając jednak do pytania – mniejsza hala jest w stanie pomieścić na siedząco ok. 400 osób, na stojąco prawie 1000, natomiast większa na siedząco ok. 1000, a na stojąco prawie 2000.

E: Stałym bywalcom Klub oferuje Kartę Klubową. Jakie korzyści się z nią wiążą?

M.W.: Każdy klubowicz kupuje bilety na nasze koncerty z atrakcyjnymi zniżkami, do tego na niektóre imprezy może wejść bezpłatnie, a ponadto jest jako pierwszy (za pomocą newslettera) informowany o promocjach, konkursach z nagrodami i innych ciekawych aktualnościach z życia klubu.

E: Wytwórnia to nie tylko klub, ale również Toya Studios. Co dokładnie Wytwórnia oferuje zespołom i organizatorom?

M.W.: Wytwórnia posiada dwie doskonałe akustycznie hale, własną scenę, widownię, nagłośnienie i oświetlenie. Dzięki połączeniu ze studiem dźwięku, możemy zaoferować cały wachlarz możliwości dla organizatorów. Często np. na życzenie zespołów, rejestrujemy koncerty odbywające się w Wytwórni i dokonujemy ich profesjonalnej obróbki w studiu. Oczywiście na co dzień studio funkcjonuje samodzielnie – odbywają się w nim sesje nagraniowe polskich i zagranicznych muzyków, nagrywany jest dubbing dla wielu polskich filmów i stacji TV, nasi specjaliści zajmują się także postprodukcją dźwięku oraz jego zgraniami do filmów fabularnych, dokumentalnych, zwiastunów oraz reklam kinowych w systemach Dolby Digital i Dolby SR. Co ważne, Toya Studios, jako jedno z nielicznych studiów dźwiękowych w Europie, zdobyło aż dwa prestiżowe certyfikaty: THX oraz Dolby Premier. Dzięki temu możemy zagwarantować najwyższą jakość naszych usług.

E: Dziękuję za rozmowę.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s