Wywiad z Łukaszem Nowakowskim (Ursynalia)


Organizatorzy Ursynaliów okazali się być odważnymi wizjonerami. Przed kilkoma laty wymyślili sobie, że skostniałą formułę Juwenaliów przekształcą w nowoczesny, międzynarodowy festiwal. I udało się. W tym roku zagra między innymi Korn, Alter Bridge, Guano Apes, Perfect i Proletaryat. Po swojej stronie mają uczelnię, Rektora, młode zespoły, które chcą wziąć udział w Konkursie Kapel i przede wszystkim widzów. Przeciwko do tej pory była tylko… pogoda.

Łukasz Nowakowski, Rzecznik Prasowy Ursynaliów 2011, opowiedział nam o festiwalu i o tym, co zamierza zrobić, aby aura w tym roku również dopisała.

Rockella: Ursynalia to jeszcze studenckie święto, czy już międzynarodowy festiwal?

Łukasz Nowakowski: Ursynalia od kilku lat przeobrażały się z imprezy stricte studenckiej w profesjonalny festiwal muzyczny, z gwiazdami znanymi nie tylko na scenie polskiej, ale i także zagranicznej. Zaczęliśmy tak naprawdę w roku 2008, wraz z koncertem formacji H-Blockx, który jest notabene jednym z headlinerów tegorocznego przystanku Woodstock.W zeszłym zaś roku udało nam się ściągnąć kanadyjski zespół SUM 41, którzy zagrali swój pierwszy koncert w Polsce, właśnie na naszej imprezie.

Tak więc myślę, że jest to festiwal, który jest na bardzo dobrej drodze do stania się międzynarodowym festiwalem, chociaż wiele osób z racji na tegoroczny lineup stawia nas na takiej pozycji.

R: Jak wpadliście na pomysł, żeby przy okazji juwenaliów zorganizować tak dużą imprezę? To wymagało wielkiej odwagi.

Ł.N.: Jak już wspomniałem idea ta pojawiła się kilka lat temu, kiedy to ówczesne władze Samorządu Studentów SGGW postanowiły pójść krok naprzód i wyjść poza schemat imprezy Juwenalijnej. W tym roku widzimy, iż była to dobra decyzja 🙂

R: Podziwiam władze uczelni za otwartość i zgodę na taką formułę Ursynaliów. Współpraca z SGGW od początku przebiegała bezproblemowo?

Ł.N.: Tak, władze uczelni od początku wsparły naszą inicjatywę, dzięki czemu mogliśmy rozwinąć projekt w tak wielkie, ogólnopolskie przedsięwzięcie. Muszę przyznać, że Rektor od początku wspierał nas w tej idei, co więcej, w przypadku jakichkolwiek problemów zawsze mogliśmy liczyć na pomoc władz.

R: Czytam już po raz kolejny skład kapel, które zagrają w tym roku: Proletaryat, Perfect, Guano Apes, Alter Bridge, Korn. Nadal trochę nie dowierzam. Jak udało wam się ich wszystkich namówić do występu na Ursynaliach?

Ł.N.: Myślę, że taki lienup to efekt naszej dobrej współpracy z artystami zagranicznymi podczas poprzednich edycji. Trzeba podkreślić, iż to nie pierwszy raz kiedy na Ursynaliach występują zagraniczne bandy. do tej pory na naszej scenie zagrali m.in. wspomniany już przeze mnie SUM 41 (Kanada), H-blockx (D) czy Turboweekend (DK), Parov Stelar (AUT) i Kosheen (UK). Poza tym renoma festiwalu też odgrywa kluczową kwestię, bo nie oszukujmy się zespół klasy takiej jak Korn, nie przyjechałby na festiwal, który uznawany jest za słaby lub mało znaczący.

R: Czy te wymienione zespoły plus Turboweekend, Afromental, Carrion, Jamal i Olaf Deriglasoff to już wszyscy, czy czekają nas jeszcze jakieś niespodzianki?

Ł.N.: Zdradzę tylko tyle, że to nie wszyscy wykonawcy, pojawią się jeszcze znane nazwy, także z zagranicy 🙂

R: Podoba mi się idea Konkursu Kapel Ursynalia 2011. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem?

Ł.N.: Konkurs Kapel jest inicjatywą, która przerosła nasze oczekiwania. Na tę chwilę, mimo iż zapisy rozpoczęły się raptem kilka dni temu, mamy już ponad setkę zgłoszeń. Chcemy jednak dać szansę młodym, utalentowanym wykonawcom, niekoniecznie studenckim, zaprezentowania się na profesjonalnym festiwalu muzycznym i być może spełnienia swoich marzeń, zagrania przed gwiazdą światowej muzyki.

R: Co czeka na zwycięzców? Ilu ich będzie? Czy możesz w skrócie przedstawić założenia i regulamin Konkursu?

Ł.N.: Idea konkursu zakłada zaprezentowanie się kilku wykonawców grających w różnych stylach muzycznych. Jeśli idzie o kwestie organizacyjne to proces polega na tym, iż po wstępnej selekcji nazwijmy to „muzycznych CV” przesyłanych na nasz adres, specjalna komisja złożona z przedstawicieli branży wybiera kilkanaście zespołów, które prezentują się u nas na scenie w klubie na Kampusie. Po takim koncercie Komisja wybiera spośród wykonawców zespoły, które wystąpią następnie na scenie głównej. Warto dodać, iż głos mają także nasi internauci zrzeszeni na oficjalnym fanpage`u na http://www.facebook.com/ursynalia2011, którzy to wybierają ostatni zakwalifikowany zespół, spośród tych, które nie zakwalifikowały się podczas przesłuchań klubowych.

R: Ursynalia to jednak nadal impreza SGGW. Rozumiem, że studenci tej uczelni mają szczególne prawa?

Ł.N.: Tak, jest to impreza robiona przez studentów SGGW, przede wszystkim dla studentów SGGW. Nasi studenci mogą liczyć na specjalną zniżkę, gdyż bilety dla nich na 3 dni w przedsprzedaży kosztują tylko 20 zł, co na festiwal tej klasy jest wybitnie niskim kosztem.

R: A co ze studentami pozostałych uczelni?

Ł.N.: Ponieważ Ursynalia to impreza z cyklu Juwenaliów pozostali studenci, nie tylko z Warszawy, ale i całej Polski, także mogą liczyć na fajną zniżkę, gdyż dla nich cena to 35 zł za karnet trzydniowy.

R: Ursynalia to nie tylko festiwal. Jest choćby extreme zone. Możesz powiedzieć coś o dodatkowych atrakcjach?

Ł.N.: Extreme Zone z roku na rok nam się rozrasta. Jest duża szansa na to by w tym roku powstało profesjonalne miasteczko extreme, gdzie fani mocnych wrażeń będą mogli sprawdzić swoje nerwy, za niewielką opłata. Miejmy nadzieję, iż tak jak co roku nie zabraknie m.in. popularnego dźwigu bungee.

R: Na tej podstawie można postawić tezę, że wszystko macie dobrze zaplanowane poza… pogodą, której przewidzieć się nie da, a przy imprezie plenerowej to istotna sprawa. W poprzednich latach bywało różnie, choć na jakość zabawy nie miało to wpływu.

Ł.N.: 🙂 Tak to nasza niechlubna tradycja, że kocha nas deszcz, chociaż z roku na rok jest lepiej. Poprzednia edycja została nawiedzona przez deszcz tylko w ostatni dzień. W tym roku odprawimy chyba jakiś rytuał by tym razem aura nam odpuściła, bo ile można 🙂

R: Dzięki za rozmowę.

Ł.N.: Również dziękuję i zapraszam na nasz portal http://www.ursynalia.pl, na którym to znajdziecie najświeższe informacje. Do zobaczenia w czerwcu!


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s