Wywiad z Adamem Droździkiem (Radio PiK)


radio_pik-logoPrzed trzema tygodniami opublikowaliśmy felieton „Perły eteru a sformatowane ramówki stacji” /link/, w którym zapytaliśmy was o ulubione audycje radiowe. Dziękujemy za wszystkie odpowiedzi. Pojawiły się wśród nich prawdziwe perły, audycje autorskie, w których prezentowana jest muzyka ambitna, odważna i nietuzinkowa.

Zgodnie z obietnicą, wszystkie osoby wzięły udział w losowaniu nagrody, a DVD Franka Zappy „Does Humour Belong In Music?” wędruje do Joanny Domin-Gucewicz z Gdańska.

Teraz postaramy się porozmawiać z autorami wybranych przez was audycji, ludźmi, którzy wyszukują to, co wartościowe w muzyce i prezentują na falach eteru. Poniżej rozmowa z pierwszym z nich – Adamem Droździkiem z Radia Pomorza i Kujaw.


Rockella: Poetą rocka wszechczasów według Adama  Droździka jest…
Adam Droździk: Oj, zbyt szeroki to temat i wciąż nabierający  rozmachu, by znaleźć tutaj jedną jedyną osobę – poetę,  najczęściej za ową sztukę odpowiada cały zespół… Gdybym  jednak miał szybko wymienić nazwiska, które elektryzują moją  uwagę, wymieniłbym w biegu takich artystów jak: David Gilmour  /a jeśli On to i Roger Waters/, Peter Gabriel, Peter Hammill,  Robert Fripp… ale również Robert Smith czy Neal Morse…  Ostatnio polecam wszystkim twórczość francuskiego Lazuli…  Jest wielu wspaniałych Poetów i dzięki nim jestem spokojny o  Sztukę Muzyki Rockowej  🙂 R: Od jak dawna „Poeci rocka” goszczą na antenie Radia PiK?

A.D.: Pierwsze audycje pod tym szyldem zabrzmiały chyba u progu nowego millenium ale muzyka rockowa w randze sztuki zawsze dzieliła czas antenowy audycji, które mam przyjemność prowadzić w Polskim Radiu Pomorza i Kujaw.

R: Gdzie można posłuchać audycji?

 

A.D.: Zapraszam do radioodbiorników w zasięgu nadawania Polskiego Radia PiK – a jest mi wiadomo, że przy dobrej pogodzie /i antenach odbiorców/ sięgamy nawet do nadmorskich miejscowości… to na północy a z południowej strony mogą nas słuchać mieszkańcy Gniezna a nawet Konina. Kierując się na zachód można byłoby usłyszeć Nas w Pile a wschodni zasięg powinien porwać nasz sygnał nawet za Płock. Kujawy i Pomorze słuchają nas bez trudu 🙂

R: Czy „Poetów rocka” można posłuchać również przez Internet?

A.D.: Oczywiście, wystarczy wejść na naszą stronę pod adresem http://www.radiopik.pl i odnaleźć w jej górnej części ikonkę „Słuchaj”. Klik i jesteście z Nami 🙂

R: Każdy kto pojawi się na falach eteru zarezerwowanych dla Radia PiK w trakcie trwania audycji usłyszy…

A.D.: …muzykę podniesioną do rangi sztuki – tak zwykłem określać rodzaj poezji rockowej, która wypełnia wtorkowe spotkania. To rodzaj dialogu ze słuchaczami, którzy poświęcają czas audycjom, które mam przyjemność prowadzić. Staram się proponować im szeroki wachlarz sztuki muzycznej, czasami odrywając się od rocka bądź szukając jego poetyckiej strony w połączeniach z jazzem, metalem, folkiem, rockową alternatywą… Innym próbuję pokazać, że rock to niekoniecznie hałas i można odnaleźć w nim prawdziwie wyczuwalną wrażliwość, subtelność, wspaniały środek przekazywania emocji, interakcji… W audycji prezentujemy również wywiady z twórcami współczesnych dzieł, legendami z ich klasycznym wkładem do historii sztuki rockowej… Czasami wykorzystujemy pasmo poezji rocka do żywych spotkań z przedstawicielami tego nurtu w studiu muzycznym Polskiego Radia PiK. Na brak sympatyków owych spotkań nie narzekamy. Kto nie może znaleźć się w studiu, może słuchać koncertów drogą radiową i w internecie.

R: Radio PiK to więc nie tylko audycje, ale również koncerty. Jest ich sporo, bo w tym roku zagrali choćby Tune, Belgowie z Quantum Fantay, Inside Again, Love De Vice. Co jeszcze nas czeka w tym roku na scenie Radia PiK?

A.D.: …choćby dzisiaj – 1 lipca, spotkamy się z młodym kompozytorem i instrumentalistą z Wrześni – Bartoszem Ogrodowiczem. Pod koniec lipca prawdopodobnie drugi raz spotkamy się w naszym studiu z zespołem KRUK. W sierpniu będzie można usłyszeć retransmisję bardzo ciekawego koncertu formacji Ex Usu z Ciechocinka. Wrzesień to okazja koncertowego spotkania z grupą Lebowski /tuż przed koncertem w ramach Ino-Rock Festival/. W tym samym miesiącu ponownie odwiedzi nasze studio toruński Half Light. W październiku „koncertowo” promować będziemy nowe płyty toruńskiej formacji Hotel Kosmos, a także zespołu Ananke. Nie zapisaliśmy jeszcze w całości oferty listopadowej i grudnia, zatem wiele się może jeszcze zdarzyć 🙂 Koncerty odbywają się co tydzień, czasami nawet dwa razy, ale zainteresowanych jest więcej niż pozwalają na to nasze – radiowe możliwości 🙂

R: Zapraszamy więc do słuchania „Poetów rocka” w Radiu PiK na częstotliwości…

A.D.: …100, 1 MHz – łatwo zapamiętać 🙂 W Internecie ze strony pod adresem http://www.radiopik.pl 🙂 Całym sercem polecam i gorąco zapraszam 🙂

Editor

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s