Wywiad z Jerzym Szlachtą (Radio Rzeszów)


radio_rzeszow-logoRock Radio i Rock Noc obecne są na antenie Radia Rzeszów od 20 lat. Odpowiadający za ich muzyczną zawartość Jerzy Szlachta, opowiedział nam o swoich muzycznych odkryciach, promowaniu młodych twórców i poczuciu obowiązku w kwestii prezentowania wykonawców z regionu Podkarpacia. Pełny zapis wywiadu z autorem Rock Radia i Rock Nocy znajdziecie poniżej.

Editor: Inicjując akcję „Perły eteru” chcieliśmy pokazać, że w polskich rozgłośniach są ciekawe audycje prezentujące muzykę rockową. Powiedzmy więc dla porządku, gdzie i kiedy można posłuchać Rock Radia i Rock Nocy?

Jerzy Szlachta: To moje audycje autorskie nadawane w Polskim Radiu Rzeszów na teren całego Podkarpacia.
E: Rozumiem, że przez Internet również można zapoznać się z prezentowaną przez Pana muzyką?
J. S.: Oczywiście, tą droga docieram praktycznie do słuchaczy na całym świecie. Nie jest przesadą to co mówię, ponieważ otrzymuję e-maile od słuchaczy w USA, Irlandii, Szkocji a nawet z Brazylii. Ludzie ci to emigranci z Podkarpacia, którzy wciąż interesują się naszym regionem, słuchając swojej regionalnej stacji radiowej. Ponadto wiele amatorskich zespołów rockowych przysyła swoje dema, dowiadując się o audycji z sieci. Komercyjne stacje radiowe niechętnie puszczają amatorów, dlatego oni szukają takich programów, w których mogliby zaistnieć.
E: Od kiedy audycje są obecne na antenie Radia Rzeszów?
J. S.: Oj, bardzo długo, sam nie wiem kiedy to zleciało… Rock Radio jest obecne na antenie 20 lat, a Rock Noc jest nieco młodsza.
E: Skoro Rock Radio i Rock Noc, to w audycjach mamy muzykę rockową. Jakie są proporcje między nowościami, a nagraniami starszymi?
J. S.: W Rock Radiu gram głównie nowe płyty reagując na wszystko co się ukazuje na rynku, oczywiście z etykietką rock. Czasami pojawiają się nietypowe projekty z okolic muzyki rockowej. Staram się, aby słuchacze mieli jak najbardziej pełny przegląd tego co jest aktualnie na rynku.
E: Czy bierze Pan pod uwagę również sugestie słuchaczy?
J. S.: Tak szczególnie w sobotniej Rock Nocy, to prawdziwy rockowy koncert życzeń.
E: W mailach, które otrzymaliśmy od naszych czytelników, pojawia się informacja, że w swojej Rock Radiu promuje Pan młodych wykonawców i zespoły z regionu Podkarpacia i okolic. Kto ostatnio szczególnie wpadł Panu „w ucho”?
J. S.: Uważam, że każdy kto tworzy muzykę w garażu, piwnicy własnym komputerze czy studiu nagraniowym ma prawo do swoich 15 minut na antenie. To słuchacze decydują czy chcą danego artysty jeszcze słuchać. Myślę, że jako dziennikarz lokalnej stacji radiowej mam obowiązek promować młodych wykonawców. Poza tym bardzo ich lubię, młodość wnosi zawsze coś nowego. Wykonawcy… The Poise Rite to wizytówka naszego regionu, szkoda tylko, że innym trudno się przebić. Jest to wina wytwórni, które inwestują tylko w to, co przyniesie zysk.
E: Pana zdaniem polska muzyka rockowa ma się dobrze?
J. S.: Uważam, że stacje radiowe za mało grają młodych wykonawców. A i słuchacz ten starszy, bardziej wymagający jest konserwatywny. Dzisiaj zespół który nagrywa dziesiątą płytę w swej karierze nie może liczyć na moje uznanie choćby była najlepsza. Zbyt wielu starszych artystów odcina kupony od swej wcześniej zdobytej popularności. Ja słucham nowych projektów a ostatnio zafascynował mnie Letters From Silence. Więcej takich projektów z pomysłem a powiem, że polska muzyka rockowa ma się dobrze.
E: A jak obecnie wygląda kondycja radia jako medium, bo ja mam wrażenie, że nieźle. Zmieniła się tylko jego rola i konkurencja jest większa.
J. S.: Publiczne radio ma się dobrze, możemy grać, co chcemy, nikt nas nie ogranicza. To dobrze, że nie mają na nas wpływu marketingowcy, dla których liczą się tylko słupki i wykresy. Czas wrócić do dobrych wzorców radia z lat 70-tych /Program 3 PR/. A i słuchacz się zmienił, moim zdaniem jest mniej wymagający.
E: Zapraszamy więc na antenę Radia Rzeszów do słuchania i aktywnego udziału w audycjach Rock Radio i Rock Noc.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s