Piosenka tygodnia – „Confused” Tune


tune_lucid_moments-cover„Confused” to utwór numer 3. na debiutackiej płycie zespołu Tune zatytułowanej „Lucid Moments”. Jak powstał i o czym opowiada jego tekst, wyjaśnia Leszek Swoboda, jeden z założycieli, basista i wokalista tej łódzkiej formacji. Zapraszamy do lektury i posłuchania „Confused”. Będziecie mile zaskoczeni, jak znakomicie może w rockowym numerze zabrzmieć akordeon..

Schemat utworu powstał na gitarze akustycznej. Zaczęło się od refrenu, niby dwa proste chwyty, ale Adam grał je w sposób, który od razu przyciągną moją uwagę. Ciekawie akcentował i rozkładał akordy na trzy: basy, średnie i góry. Coś w tym było, działało jak mantra, można to było grać i grać i jakoś nie chciało się znudzić. Dodatkowo miało to w sobie jakiś przytłaczający ciężar, było to dosyć złowrogie. Linia zwrotki zaczęła się od utworu na sam bas, który kiedyś sobie wymyśliłem. Zaczynał się on od tych samych dźwięków, co obecnie, lecz był dosyć rozbudowany. Chciałem go zagrać Adamowi i zapytać o zdanie, lecz przerwał mi już po pierwszych sześciu dźwiękach mówiąc czekaj, czekaj, zapętl to. Okazało się, że po nich refren wpada z jeszcze większą siłą, ciężarem. Cała reszta, wstęp, solo były już naturalną konsekwencją klimatu, który wytworzyliśmy.

Słowa dojrzewały trochę dłużej, zdradza Leszek: Tekst powstał później, gdy muzycznie mieliśmy opracowany już repertuar na płytę. Wynika on z miejsca „Confused” na „Lucid Moments’ i konsekwencji w opowiadaniu historii Michaela. Chciałem, aby nasz bohater, po wybudzeniu w utworze „Repose’, spojrzał na otaczający go świat w niewinny i dziecinny sposób. Dlatego tekst „Confused’ ma kształt dziecięcej rymowanki. Słowa są krótkie i same w sobie tworzą łatwo przyswajalny rytm. Michael zaciekawiony tym, co widzi porównuje miasto pełne ludzi do głośnego, brzęczącego ula.  Podobnie jak w warstwie muzycznej, gdzie zwrotka wyraźnie kontrastuje z refrenem , tutaj infantylne i ciekawskie podejście do świata jest brutalnie skontrastowane z rozpaczliwym wołaniem o pomoc.

Editor

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s