Finał akcji „Perły eteru 2011”


perly-eteru-2011Akcja pod hasłem „Perły eteru a sformatowane ramówki stacji” ruszyła w czerwcu. Opublikowaliśmy wtedy felieton, w którym zachęciliśmy Was do wspólnych poszukiwań ciekawych, niebanalnych, prezentujących ambitną muzykę audycji. Na podstawie spływającej przez cały miesiąc korespondencji, wybraliśmy osiem najczęściej pojawiających się programów i postanowiliśmy porozmawiać z ich autorami o muzyce, kondycji radia, koncertach, a także ich prywatnych muzycznych upodobaniach. Powstał z tych rozmów cykl „Perły eteru”, który dzisiaj chcielibyśmy podsumować.

Na wstępie przedstawmy naszych bohaterów – audycje oraz ich twórców /kolejność alfabetyczna/:

– „Art Rock Blok” – Robert Roszak, Radio Konin
– „Kasprologia” – Tomasz Kasprzyk, Antyradio
– „Lista Niezapomnianych Przebojów” – Jerzy Skarżyński, Radio Kraków
– „Mały Leksykon Wielkich Przebojów” – Artur Chachlowski, Radio Alfa
– „Noc Muzycznych Pejzaży” – Piotr Kosiński”, Trójka
– „Poeci Rocka” – Adam Droździk, Radio PiK
– „Progresywna Zmiana Rocka” – Adam Wołek i Adam Leszczyński, Radio Opole
–  „Rock Radio” i „Rock Noc” – Jerzy Szlachta, Radio Rzeszów

Z autorem pierwszej z audycji porozmawiać nie zdążyliśmy. Robert Roszak zmarł nagle 4 lipca. Był twórcą i prowadzącym audycji „Art Rock Blok”, która powstała w Radiu Konin, później pojawiała się również w innych rozgłośniach, by na koniec powrócić do macierzystej stacji. RoRo, jak był nazywany przez przyjaciół, był również organizatorem wielu niezapomnianych koncertów. I choć audycji  i koncertów już nie będzie, pamięć o Robercie Roszaku przetrwa jeszcze długo, dzięki słuchaczom i muzykom. Jednym z dowodów na to był koncert, który odbył się 24 września w konińskim Klubie Oskard – „Przyjaciele dla Roberta”. Zgromadzona publiczność miała okazję zobaczyć i usłyszeć kilka zespołów, w tym m. in.  Believe, który, poza udziałem w koncercie, całkowity dochód ze sprzedaży nowego singla „Please Go Home” postanowił przekazać rodzinie Roberta Roszaka.

Z autorami pozostałych siedmiu audycji przeprowadziliśmy wywiady, których zapisy znalazły się w naszym serwisie. I choć każda z audycji jest inna, każda ma swoją specyfikę i każda jest na swój sposób wyjątkowa, z rozmów z ich autorami wyłonił się całkiem spójny i przejrzysty obraz współczesnego radia.

Co było łatwe do przewidzenia, nie sztuką jest ogłosić w kampanii promocyjnej, że się gra, co się chce, ale zrobić to naprawdę, sięgnąć głębiej do pokładów ambitnej i oryginalnej muzyki, której naprawdę nie brakuje. Z rozmów z autorami wskazanych przez Was audycji, wypływa kilka następujących wniosków:


Wniosek 1 – The Spirit Of Radio


Przede wszystkim autorzy audycji, bohaterowie cyklu „Perły eteru”, obalają mit, że we współczesnym radiu nie ma ciekawych treści, a programy tworzone są w oparciu o nagłówki artykułów znalezionych w serwisach plotkarskich. W każdej z prezentowanych audycji można znaleźć mnóstwo wartościowej muzyki i – co warto podkreślić – również polskiej. Adam Wołek, Radio Opole: „Pozytywne zaskoczenie to Acute Mind, Qube, Circle Of Bards czy Loom. Numerem jeden jednak w 2010 roku było dla nas Lebowski ze swoją „Cinematic”. To zespół, który święci triumfy i życzę im, by tak dalej było. Są  wielcy i koniec. Czekamy na kolejny album, choć poprzeczkę zawiesili sobie niewiarygodnie wysoko.” Podobnie twierdzi  Jerzy Szlachta z Radia Rzeszów: „Ja słucham nowych projektów, a ostatnio zafascynował mnie Letters From Silence. Więcej takich projektów z pomysłem, a powiem, że polska muzyka rockowa ma się dobrze.”


Wniosek 2 – Video Killed The Radio Star?


Ani telewizja, ani Internet radia nie zabiły. Internet zadziałał wręcz na korzyść – spowodował, że odległość przestała być problemem. Jeśli twój odbiornik radiowy nie może nawiązać kontaktu z falami Radia Alfa, Radia Rzeszów, czy Radia Opole, twój komputer – o ile jest podłączony do globalnej sieci – z pewnością sobie z tym problemem poradzi. Niektóre stacje, wychodząc naprzeciw potrzebom słuchaczy, poszły nawet o krok dalej. Artur Chachlowski, Radio Alfa: „Audycji można słuchać na żywo w Internecie za pośrednictwem strony internetowej Radia Alfa http://www.radioalfa.pl, a także, zwykle już około godziny po zakończeniu programu, można pobierać darmowy plik z portalu audycji http://www.mlwz.pl”.


Wniosek 3 – In The Dead Of Night


Poza „Kasprologią”, której można posłuchać w trakcie dnia, właściwie wszystkie pozostałe audycje nadawane są w godzinach wieczorno-nocnych. Ekstremalnym przykładem jest tu „Noc Muzycznych Pejzaży”, która startuje o godzinie 2:00. W zamian otrzymujemy natomiast aż cztery godziny audycji, w której króluje rock progresywny, psychodeliczny, fusion, hard & heavy rock i avant pop.


Wniosek 4 – Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść…


Tomek Kasprzyk mówi wprost: „Z wielkim utęsknieniem oczekuję nowych polskich płyt, które mam nadzieję wyprą nieco z oficjalnego obiegu albumy starszych kolegów z branży, którzy wciąż nie wiedzą kiedy ze sceny zejść…”. Nikt nie narzeka na nowych, młodych, zdolnych wykonawców, a kiedy już się pojawiają, potrafi ich docenić i zaprezentować w swojej stacji. Adam Wołek, Radio Opole, zagadnięty o młodą gwardię odpowiada „Lebowski, to na pewno. Ostatnio także łódzki Tune. Są to ludzie z ciekawymi pomysłami i nie powinni być kometą.” Jerzy Skarżyński, Radio Kraków, dodaje: „Jestem pod wrażeniem sporej ilości artystów zdobywających dopiero popularność, jak choćby Shearwater, Devotchka, Fiction Plane czy Institute of Joy.”

Nie demonizujmy jednak. Dobry zespół może mieć i długi i krótki staż, a klasykę wypada znać i należy mieć do niej szacunek. Jeszcze raz Jerzy Skarżyński o „Liście Niezapomnianych Przebojów”: „Głównie jest to rock, dobry pop rock, a także czasami polska poezja śpiewana /Grechuta, Demarczyk/ czy muzyka z pogranicza jazzu i rocka. Najważniejsze jest jednak to, że interesują nas tylko utwory mające więcej niż 5 lat.”


Wniosek 5 – No Woman No Cry


Tak się złożyło, że autorami wszystkich prezentowanych audycji są mężczyźni, a jednej z nich – „Progresywna Zmiana Rocka” w Radiu Opole – nawet dwóch. Kobiet brak. Czy naprawdę nie ma ani jednej ciekawej audycji rockowej, której autorką i prowadzącą byłaby kobieta? Parytety w radiowych audycjach poświęconych muzyce rockowej nie obowiązują?

Być może uda nam się to ustalić w kolejnej odsłonie „Pereł eteru”. Przedstawiony przez nas cykl przedstawia bowiem tylko wycinek tego, co obecne jest w polskim eterze. Mamy nadzieję, że ciekawych audycji radiowych jest więcej i z pewnością do nich wrócimy. Jeśli macie wrażenie, że w tym zestawieniu kogoś szczególnie brakuje – napiszcie do nas. Czekamy na wszystkie zgłoszenia pod adresem rockella@rockella.pl. Być może uda nam się dotrzeć do tych, którzy swoją pasją dzielą się ze słuchaczami, a ich audycje odgrywają dziś taką rolę, jak kiedyś „Minimum de bla-bla, maximum de musique”, czyli kultowy „MiniMax” z nie mniej kultowym Piotrem Kaczkowskim w roli prowadzącego, czy „Trójka pod księżycem” z nieodżałowanym Tomkiem Beksińskim.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s