Piosenka tygodnia – „Code Of Death /102004072011/” Figuresmile


Śmierć jest nieodłącznym elementem życia. Wszyscy kiedyś się z nią zmierzymy, poznamy jej kod. Krzysztof Borek, wokalista i autor tekstów Figuresmile, zmierzył się w nią w słowach. Sprawdźcie, co powiedział o tym wyjątkowym utworze, jak powstawał, co było inspiracją do napisania tekstu i komu zespół dedykuje go podczas koncertów.

„Code Of Death” jest, razem z „In Between” i „Marks Of Sin”, najstarszą i  najbardziej ograną przed wejściem do studia piosenką z nowej płyty. Jest zdecydowanie utworem, który po prostu napisał się sam, a poszczególne jego elementy wręcz same powskakiwały na swoje miejsca. Powstał, jak chyba wszystkie numery, bez elektroniki. Ta pojawiła się potem wraz z dołączeniem do zespołu Rafała /Gładysza – przyp. red./, który także w zasadzie od razu miał pomysł jak i w którym miejscu przyczepić się do niego z elektroniką. Powstał tzw. „motyw Indianina” podłożony pod główny riff, który w moim mniemaniu jest jednym z lepszych pomysłów aranżacyjnych na płycie. Później już w studio zmieniliśmy tylko wokale w refrenie i właściwie tyle. Gotowe.

Z kolei jeśli chodzi o tekst, powstał bezpośrednio po śmierci mojej Babci. Właściwie od razu po powrocie do domu ze szpitala, w którym zmarła. Trzymałem ją za rękę kiedy odchodziła. Było to porażające doświadczenie, które musiałem z siebie wyrzucić. Wymyśliłem więc tytułowy „kod śmierci”, który każdy z nas kiedyś pozna. Rok, miesiąc, dzień, godzinę. Potem słowa poleciały same.

Na płycie utwór dedykujemy naszemu zmarłemu w tym roku Przyjacielowi, Robertowi Roszakowi, który miał zostać naszym menadżerem. Był cudownym człowiekiem. We wkładce, obok tytułu piosenki, umieściliśmy Jego kod śmierci, zaś na koncertach… już zawsze będziemy ją grać dla Niego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s