Biografia zespołu Figuresmile


figursmile-inbetween

Najpierw był zespół Three Wishes, zmiana składu, EP-ka „By The Flash Of Will” i album „Towards The Light”. Później kolejna zmiana składu i nazwy zespołu na Figuresmile, a niedawno ukazała się płyta „In Between”.

O zawiłych drogach, które doprowadziły zespół do czasów obecnych, opowiedział nam wokalista Figuresmile Krzysztof Borek.

Zespół powstał w roku 2000 z inicjatywy Krzysztofa Borka /wokal/ i Zbyszka Marczaka /gitara/. Przyjął nazwę Three Wises i można chyba powiedzieć, że powstał w wyniku fascynacji grupą Tool. Bardziej jednak w kwestii wrażliwości muzycznej i emocji jakie ich muzyka ze sobą niosła /szczególnie na płycie „Aenima”/ niż warsztatu, którego poziom uznaliśmy za nieosiągalny.

Pierwszy skład, oprócz Zbyszka i Krzysztofa, tworzyli: Robert Bar /gitary/, Rafał Januszek /gitara basowa/ i Marcin Dzioba /perkusja/. Pierwsze próby przynosiły długie utwory, rzeczywiście przesiąknięte klimatem zespołu na „T”, które pod koniec 2000 roku postanowiliśmy zarejestrować na płycie. EP-ka „By The Flash Of Will” nagrana już w innym składzie /Rafała zastąpił Artur Łoś, zaś Roberta, Tomek Król/ mieści jedynie 3 piosenki, ale trwa 30 minut. Została zarejestrowana w gliwickim studia HH Poland, a za konsoletą zasiadł Jarek Toifl, czyli Diabeł we własnej osobie. /śmiech/

Płyta nigdy nie ukazała się w oficjalnej dystrybucji. Sprzedawaliśmy ją jedynie podczas koncertów.

Lata 2002 i 2003 to okres zawieszenia działalności zespołu. Powodów było dużo i nie warto ich wymieniać. Z początkiem roku 2004 postanowiliśmy jednak ponownie spróbować. Tym bardziej, że każdy w domu coś tworzył i nazbierało się kilka fajnych pomysłów, tekstów, riffów. Czuliśmy potencjał i uznaliśmy, że warto spróbować jeszcze raz. Tym razem człon zespołu stanowił Zbyszek Marczak, Marcin Dzioba, Krzysztof Borek i Wojtek Gnus na gitarze basowej. Niecałe dwa lata trwało komponowanie materiału na płytę, którą tym razem mieliśmy w planach wydać. Ponownie więc uderzyliśmy do Gliwic, do tego samego studia i tego samego producenta, a płyta, którą zatytułowaliśmy „Towards The Light” trafiła do sprzedaży z końcem roku 2006. Album, przynajmniej naszym zdaniem, przyniósł utwory bardziej spójne muzycznie i chyba przez to prostsze w odbiorze. Nie nam to jednak oceniać.

Potem nastąpiło kilka mniej lub bardziej udanych występów na żywo. Mieliśmy chrapkę na kolejny album. Utwory tworzyły się długo co w naszym przypadku jest normą. Wieloletniego członka i założyciela grupy, Zbyszka Marczaka, zastąpił Wojtek Kościelny. Postanowiliśmy poeksperymentować z elektroniką, więc dołączył Rafał Gładysz znany bardziej jako Nun`s Chaostry, który aktywnie włączył się w proces powstawania „In Between”. Doszło dużo gitary akustycznej, której obsługą postanowiłem się zająć osobiście. W dwóch utworach wykorzystaliśmy wiolonczelę. No i miał być w końcu menadżer z prawdziwego zdarzenia, Robert Roszak, który niestety zmarł w lipcu tego roku po długiej walce z chorobą.  Punktem wyjścia już nie jest chyba Tool. Może bardziej Anathema, Radiohead, Porcupine Tree. Nie potrafię nazywać, szufladkować muzyki, więc celowo przywołuję konkretne zespoły, aby choć trochę opisać dźwięki jakie obecnie generuje Figuresmile. Sami osądźcie.

figursmile-inbetween

Figuresmile „In Between”


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s