Wywiad z Bartoszem Sochą (Joseph Magazine)


Przed koncertem Joseph Magazine w Klubie Lizard King w Toruniu, przedstawicielowi naszego serwisu udało się porozmawiać z gitarzystą formacji. Oto co Bartosz Socha powiedział bezpośrednio przed występem.

Bartosz Socha /fot. Paulina Orzechowska/

Mateusz Siedlecki: Ty i Marcin /Walecki – przyp. red./ jesteście głównymi kompozytorami „Night of the Red Sky”. Chciałbym Cię zapytać, jak w ogóle robi się tak skomplikowaną rytmicznie muzykę? Siadasz sobie z gitarą… i co?

Bartosz Socha: Szczerze mówiąc to naprawdę nie mam pojęcia jak to się robi… /śmiech/ Chyba nie mam jakichś konkretnych metod. Jeżeli już komponuje i dochodzę do wniosku, że coś całkiem fajnie brzmi, to dopiero potem zastanawiam się nad rytmem i zaczynam liczyć. Jeżeli wkłada się w muzykę dużo emocji i serca to z pewnością można zrobić coś naprawdę dobrego, a wtedy ludzie to kupią.

MS: Wiem, że irytuje Was nieustanne porównywanie do Dream Theater. Ja chciałem zapytać o inne wpływy, których można doszukać się słuchając Waszej płyty. Na przykład w  Wormwood” [2:42] można usłyszeć partię nawiązującą do „One” Matalliki, z kolei partia klawiszy w tytułowym „Night of the Red Sky” [2:57] jest dość podobna do „Schisma” Toola…

BS: Metallica to zespół, za którym jakoś nigdy nie przepadałem. Cenię ich twórczość i szanuję jako muzyków, ale nigdy nie określiłbym siebie mianem fana. Jeśli natomiast chodzi o Toola, to owszem – lubię ten zespół, więc jeżeli nawet pojawiło się nawiązanie, to na pewno nie było zrobione z jakąś szczególną premedytacją. Zresztą uważam, że w dzisiejszych czasach pisanie muzyki to jedna wielka kradzież…

MS: Przejdźmy jednak do dzisiejszego koncertu. Wspominaliśmy już, że materiał jest bardzo skomplikowany. Nie boicie się, że w trakcie grania na żywo możecie się w pewnym momencie po prostu „rozjechać”?

BS: Nie ma takiej opcji! Nawet nie bierzemy pod uwagę takiej możliwości! Zobaczysz – nie weźmiemy jeńców! /śmiech/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s