Relacja Retrospective – Lizard King, Toruń 23.04.2012


Koncert Retrospective w toruńskim Lizard Kingu rozpoczął się z niemal półgodzinnym opóźnieniem. Powodem tego była najprawdopodobniej bardzo niska frekwencja wśród publiczności, która niestety nie powiększyła się aż do jego zakończenia. Muzycy, nie przejmując się tym faktem, zaserwowali  widzom kawał progresywnego grania.

Dla osób, które nie miały wcześniej styczności z twórczością Retrospective, koncert mógł stanowić znakomity przegląd tego, co muzycy mają do zaoferowania. Zespół zagrał bowiem utwory ze wszystkich swoich dotychczasowych wydawnictw oraz wiele utworów z najnowszego albumu, którego premiera nastąpi jeszcze w tym roku.

Charakterystyczny klimat muzyki zespołu dało się poczuć już od pierwszego kawałka. Nastojowe, hipnotyzujące partie, przeplatające się miejscami z mocnymi uderzeniami sekcji rytmicznej, skutecznie przyciągały uwagę widzów. Dość zgrabnie sformułowana setlista koncertu sprawiła, że ani przez moment nie doświadczyliśmy spadku jego dynamiki.

Minusem było jednak nagłośnienie, gitara rytmiczna i klawisze przez większość koncertu były prawie niesłyszalne, natomiast gitara prowadzącą przez większość czasu zdecydowanie za mocno biła po uszach. Nie mniej jednak nie było to aż tak przesadnie odczuwalne.

Od strony czysto muzycznej, zespół pokazał się widzom w jak najlepszym świetle. Muzyka znakomicie wkomponowała się z niezwykle charakterystyczny klimat Lizard Kinga. Nie zabrakło instrumentalnych popisów i ciekawych rozwiązań kompozycyjnych. Na największe wyróżnienie bez wątpienia zasługuje sekcja rytmiczna (zwłaszcza bardzo ciekawe partie 6-strunowego  basu).

Zespół zagrał przed 20-osobową grupą widzów i zaprezentował prawie 2-godzinny kawał progresywnego grania, które na fanach takiego gatunku po prostu nie mogło nie zrobić wrażenia. Nigdy nie zrozumiem tej porąbanej zależności, że im ambitniejsza muzyka, tym mniej osób na nią przychodzi. No ale trudno.. zostawmy to już i zwalmy wszystko na poniedziałek. Monday bloody Monday!

Mateusz Siedlecki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s