Recenzja Airbag „Identity” /2009/


airbag_identity_coverDebiut Airbag z 2009 roku to bardzo spójna płyta. Od powolnego, onirycznego „Prelude”, do kończącego album, bardzo osobistego „Sounds That I Hear”.

Muzyka na tej płycie jest jak malarstwo impresjonistyczne. Płynne kompozycje próbujące uchwycić ulotne emocje. Liczą się chwilowe wrażenia, zmienne nastroje, których na tej płycie nie brakuje. Ta muzyka nie ma nic ze szkicowania ołówkiem na białej czystej kartce. Tu jest bogato zdobione tło, pierwszy i drugi plan. Mnogość dźwięków powoduje, że wypełnione są nimi wszystkie przestrzenie. Doświadczamy muzycznego efektu 3D. Jednostajny rytm perkusji, jak w „Colours”, czy wspomnianym „Sounds That I Hear”, stanowi oparcie dla gitarowych solówek i partii klawiszy. Taka konstrukcja utworów daje możliwość zaistnienia wokalowi i pozwala wsłuchać się w teksty. Delikatnie odmienny od reszty, z niezwykle przejmującym śpiewem, „Safe Like You”, przywodzi na myśl Cocteau Twins z genialnego albumu „Treasure”. Perkusyjny rytm, tworzące mnóstwo przestrzeni klawisze i słowa …I wanna be safe like you, wyrażają niepokój tkwiący w tej piosence. Na tym albumie mamy jeszcze choćby piękne, płaczliwe solo gitary w „Steal My Soul”, czy ciekawy mocny riff w „No Escape”.

Myślę, że tą płytą Airbag nie powiedzieli jeszcze wszystkiego i stać ich na znacznie, znacznie więcej. Bardzo na to liczę. Wiele wskazuje, że w tym roku ukaże się nowa płyta Norwegów, która pokaże ich rozwój i będzie kolejnym udanym krokiem w karierze.

Ocena: 7/10

Airbag „Identity” /2009/
Skład: Asle Tostrup – voc; Bjorn Riis – g, voc; Jorgen Hagen – kbds; Anders Hovdan – bg; Joachim Slikker – dr.
Wydawca: Karisma Records

Tracklista:
1. Prelude /5:11/
2. No Escape /5:45/
3. Safe Like You /7:58/
4. Steal My Soul /8:02/
5. Feeling Less /5:05/
6. Colours /8:07/
7. How I Wanna Be /7:04/
8. Sounds That I Hear /7:26/

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Recenzja Airbag „Identity” /2009/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s