Recenzja Charles R. Cross „Pokój pełen luster. Biografia Jimiego Hendriksa” /2010/


jimi-hendrix-pokoj-pelen-luster-coverOd razu na początku napiszę, że „Pokój pełen luster. Biografia Jimiego Hendriksa” to książka znakomita. Analitycznie dokładna, ale emocjonalna historia życia największego z gitarzystów w historii. Cztery lata spędzone przez autora na gromadzeniu materiałów i przenoszeniu ich na papier przyniosły genialny efekt. Plotki i historie zmyślone przez samego Hendriksa zostały precyzyjnie oddzielone od rzeczywistości, a zachwyt nad niezwykłym talentem nie przysłania prawdy o jego życiu.

Teraz, kiedy ocenę książki mamy z głowy, mogę skupić się na jej zawartości, a ta jest imponująca. Mamy tu możliwość szczegółowego poznania Hendriksa od czasów jego najwcześniejszego dzieciństwa, przez czasy młodości w Seattle, pobyt w wojsku, Flaczkową Trasę, walkę z rasowymi uprzedzeniami, rozwój kariery w Londynie, udział w kultowych festiwalach Monterey Pop i Woodstock, aż po tragiczną śmierć. Wielkość tej książki polega właśnie na szczegółowym przejściu przez każdy etap, przez co oddany został rozwój Hendriksa jako człowieka i gitarzysty. A droga ta była kręta i zawiła i niejeden raz prowadziła, jakby się mogło wydawać, w ślepy zaułek. Tylko wrodzony upór, konsekwencja i hołdowanie zasadzie, że praktyka czyni mistrza, zaprowadziły Hendriksa na sam szczyt. I oczywiście wrodzony talent. Nikt, łącznie z samym Jimim, nie mógł bowiem przypuszczać, że skaczący z miotłą udającą gitarę młody chłopak, będzie za kilkanaście lat twórcą przełomowej muzyki, gwiazdą pod obu stronach Atlantyku, sprzedającą miliony płyt. Wielodzietna rodzina, rozstanie rodziców i brak perspektyw nie zwiastowały nadejścia tak wielkiego sukcesu. Jednak na różnych etapach życia Hendriksa pojawiali się ludzie i sytuacje, z których umiał on wyciągnąć właściwe wnioski. Płyty z klasycznymi bluesowymi nagraniami, słuchane w domu przyjaciółki rodziny Dorothy Harding, czy opowieści snute na dobranoc przez jedną z córek Hardingów, w których pojawiała się postać chłopca o imieniu Roy, który stał się słynnym gitarzystą, nawet tak drobne sytuacje miały wpływ na rozwój Jimiego. On konsekwentnie składał je w całość i dążył do przepowiedzianego w  dziecięcych bajkach happy endu. Po drodze były jeszcze kolejne szkoły, pobyt w wojsku, koncerty i trasy grane z gwiazdami ówczesnej bluesowej sceny amerykańskiej. I dopiero spotkanie z Lindą Keith – dziewczyną Keitha Richardsa – która poznała go z basistą grupy The Animals, Bryanem „Chasem” Chandlerem, okazało się przełomem. Ten zabrał go do Londynu, gdzie kariera Jimiego nabrała rozpędu, a jednym z największych orędowników jego talentu był sam Paul McCartney. To on właśnie zarekomendował Jimi Hendrix Experience na Monterey Pop Festival, co pozwoliło Jimiemu dotrzeć do amerykańskich słuchaczy już z pozycji gwiazdy. Występ na Woodstock był tego naturalną, choć nie tak oczywistą kontynuacją.

Jest jeszcze jedna wielka zaleta tej biografii, która pozwala odróżnić ją od wszystkich pozostałych. Została ona bowiem napisana bardzo rzetelnie, co nie było proste, ponieważ sam Hendrix fabrykował wiele nieprawdziwych historii na swój temat. W początkach swojej kariery występował pod wieloma pseudonimami, zmyślał historie rodzinne i zawodowe kontakty, przez co jego obraz w oczach wielu osób był rozmazany, a część dzięki temu uważała go za postać tajemniczą. Charles R. Cross, przez cztery lata swojej pracy nad książką, przeprowadził około trzystu wywiadów, co pozwoliło mu stworzyć dzieło pełne i skończone, w którym niezwykła historia Jimiego Hendriksa broni się sama.

Jednym słowem, w 40. rocznicę śmierci tego genialnego gitarzysty, autora choćby Purple Haze, Crosstown Traffic i znakomitej wersji dylanowskiego All Along The Watchtower, otrzymaliśmy prezent w postaci perfekcyjnie przygotowanej biografii, która pozwala w pełni poznać Jimiego Hendriksa, jego muzykę, okoliczności w jakich powstała oraz czasy, które zadecydowały, że brzmi tak, a nie inaczej.

ocena: 10/10

Autor: Charles R. Cross
Tytuł: Pokój pełen luster. Biografia Jimiego Hendrixa
Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie
Data wydania: kwiecień 2010
Tłumaczenie: Jarosław Rybski
Konsultacja merytoryczna: Jan Chojnacki
Liczba stron: 312
Oprawa: twarda
Tytuł oryginału: Room Full of Mirrors: A Biography of Jimi Hendrix, Hyperion /2005/

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Recenzja Charles R. Cross „Pokój pełen luster. Biografia Jimiego Hendriksa” /2010/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s