Recenzja Jethro Tull’s Ian Anderson „Thick As A Brick 2” /2012/


thick-as-a-brick-2

Elegancko i stylowo odgrzany kotlet.

Czterdzieści lat minęło. Gerald Bostock, Ian Anderson i najsłynniejsze w muzyce rockowej brzmienie fletu powrócili. Światło dzienne ujrzała płyta „Thick As A Brick 2”.

40 lat temu na okładce „Thick As A Brick” znalazło się wydanie lokalnej gazety. Dziś, idąc z duchem czasów, mamy lokalną stronę internetową. 40 lat temu, mimo że gazeta nie po raz pierwszy znalazła się na okładce, to był przełom, a grafika „Thick As A Brick” stała się kultowa. Okładka kontynuacji tego znakomitego albumu to jedynie marne odwzorowanie, które z powodzeniem mogłoby stanąć w szranki w konkursie na najgorszą okładkę w historii.

Jeśli chodzi o muzyczną zawartość, album jest prostą i oczywistą kontynuacją zarówno w warstwie muzycznej, jak i lirycznej. Powraca historia alter ego Iana Andersona, który teraz ma, jak łatwo obliczyć, 50 lat. „Thick As A Brick 2” słucha się oczywiście bardzo dobrze. To modelowy album progresywny. Jest koncept, który nadaje spójnego charakteru wszystkim utworom, jest fabularna opowieść zawarta w tekstach. Mamy flet, który definiował zawsze brzmienie Jethro Tull. Mamy zgrabne połączenie akustycznych i elektrycznych gitar. Są organy Hammonda i duch muzyki minstreli podróżujących po drogach Albionu. Pojawiają się również instrumenty dęte i perkusyjne „przeszkadzajki”. I tyle. Tylko tyle, czy aż tyle?

Warto również odnotować fakt, że za miks „Thick As A Brick 2” odpowiada Steven Wilson. Jednym słowem, Ian Anderson jest kolejnym progresywnym weteranem, który w celu dotarcia do młodszego pokolenia słuchaczy sięgnął po pomoc lidera Porcupine Tree. I jestem przekonany, że niemal wyłącznie o promocją chodzi, bo „ręki” Stevena Wilsona w tych nagraniach prawie nie słychać.

Duch czasów widać za to w formie wydania płyty. Poza CD do wydawnictwa dołączone jest DVD zawierające między innymi wywiady, tłumaczenia tekstów na kilka języków, stronę internetową StCleve.com w wersji off line oraz dokument opowiadający o pracy w studiu.

„Thick As A Brick 2” to płyta, która powinna spodobać się tym, którzy wychowali się na muzyce Jethro Tull i poznali historię Geralda Bostocka, kiedy miał on 10 lat. Być może Ianowi Andersonowi uda się również złowić kilka zupełnie nowych progresywnych dusz, które odkryją dla siebie ten wartościowy gatunek muzyki, mimo że wcześniej nie mieli o nim zielonego pojęcia. Ja, ponieważ nie zaliczam się do żadnej z powyższych grup, choć „Thick As A Brick” znam na pamięć, ograniczę się do docenienia kunsztu Iana Andersona, uczciwie przyznam, że mimo upływu lat nie brak mu konsekwencji i charakterystycznego stylu i… pewnie jeszcze kiedyś do „Thick As A Brick 2” powrócę.

Ocena: 7/10

Jethro Tull’s Ian Anderson „Thick As A Brick 2” /2012/
Skład: Ian Anderson – voc, flute, acoustic guitar, John O’Hara – Hammond, piano, kbds, David Goodier – bg, glockenspiel, Florian Opahle – g, Scott Hammond – dr, perc, gościnnie: Ryan O’Donnell – voc, Pete Judge – trumpet, flugelhorn, tenor horn, E-flat tuba
Wydawca: Chrysalis

Tracklista:

Divergence: interventions, parallel possibilities

Pebbles Thrown
1. From A Pebble Thrown /3:06/
2. Pebbles Instrumental /3:30/
3. Might-have-beens /0:50/

Gerald The Blanker
4. Upper Sixth Loan Shark /1:13/
5. Banker Bets, Banker Wins /4:28/

Gerald Goes Homeless
6. Swing It Far /3:28/
7. Adrift And Dumfounded /4:25/

Gerald The Military Man
8. Old School Song /3:07/
9. Wootton Bassett Town /3:44/

Gerald The Chorister
10. Power And Spirit /1:59/
11. Give Till It Hurts /1:12/

Gerald: A Most Ordinary Man
12. Cosy Corner /1:25/
13. Shunt And Shuffle /2:12/

Convergence: destiny, fate, karma, kismet

A Change Of Horses
14. A Change Of Horses /8:04/

22 Mulberry Walk
15. Confessional /3:09/
16. Kismet In Suburbia /4:17/

What-ifs, Maybes, Might-have-beens
17. What-ifs, Maybes, Might-have-beens /3:36/


Jedna myśl w temacie “Recenzja Jethro Tull’s Ian Anderson „Thick As A Brick 2” /2012/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s