Recenzja Kate Bush „The Kick Inside” /1978/


The_Kick_Inside-coverDebiutancka płyta zawierająca największy przebój – „Wuthering Heights”.

Kate Bush to artystka wyjątkowa. Nawet teraz, po ponad 30 latach od jej debiutu, próżno szukać naśladowców. Bo Kate Bush naśladować się nie da. Nikt nie pisze tak dojrzałych tekstów jak ona, a należy dodać, że na debiucie znalazły się słowa, które napisała w wieku 13 lat! A do talentu poetyckiego, można jeszcze dodać muzyczny i taneczny.

Pojawiły się właśnie pogłoski dotyczące nowego materiału Kate Bush, więc przyjrzyjmy się jej debiutowi. Znakomity początek swojej kariery, Kate Bush zawdzięcza producentowi „The Kick Inside” i odkrywcy jej talentu, którym był David Gilmour. A trzeba przyznać, że okoliczności powstawania płyty nie sprzyjały takiemu rodzajowi twórczości. 1978 rok, kiedy ukazał się „The Kick Inside”, to zmierzch klasycznego okresu hard rocka i rozwój muzyki punkowej. Rok wcześniej ukazały się takie albumy, jak „Never Mind the Bollocks, Here’s the Sex Pistols” i „The Clash” i to właśnie punkrock święcił największe triumfy. W takich właśnie okolicznościach powstał debiut, 19-letniej wówczas, Kate Bush.

Pierwszym singlem z tego albumu był utwór zainspirowany ekranizacją powieści Emily Brontë „Wichrowe wzgórza”. „Wuthering Heights”, bo o nim mowa, osiągnął duży sukces wędrując na pierwsze miejsca list przebojów. Do dziś dnia, to największy komercyjny sukces Kate Bush. Piosenka zawiera cytaty ze wspomnianego filmu, a solo w końcowej części utworu wykonuje Ian Bairnson, znany ze współpracy z Alanem Parsonsem. Większość kompozycji została zaaranżowana na fortepian, na którym zagrała sama Kate Bush. W nagraniu płyty towarzyszył jej m. in. brat, Paddy Bush, który zagrał na harmonijce, mandolinie i wspierał Kate wokalnie.

Wśród zaprezentowanych 13. utworów, szczególnie wyróżnia się „The Man with the Child in His Eyes”. Niezwykle dojrzały, o erotycznym podłożu, tekst, Kate Bush napisała właśnie mając 13 lat. Uwagę zwraca też „James and the Cold Gun”, który wytwórnia EMI, początkowo przeznaczyła na pierwszy singiel. Większość kompozycji na tej płycie to spokojne utwory o poetyckich tekstach, w których Kate Bush daje wyraz swoim uczuciom, tęsknotom, przedstawia swoją wizję miłości. Tak dzieje się np. w „Feel it”:

Nobody else can share this.
Here comes one and one makes one,
The glorious union.
Well it could be love,
Or it could be just lust,
But it will be fun.
It will be wonderful.Oh, feel it. Oh, oh feel it…

Kilka lat później, w jednym z wywiadów, Kate Bush skarżyła się, że kojarzona jest wyłącznie, jako nawiedzona artystka śpiewająca „Wichrowe wzgórza”. Ale to właśnie „Wuthering Heights”, „Feel it”, czy „Oh to be in love”, poruszające temat uczuć i skomplikowanych międzyludzkich relacji, pozwalały przetrwać jej fanom długie lata oczekiwań na kolejną płytę. Może 2011 rok wynagrodzi nam ponad 5 lat tęsknoty za nowym albumem. Nadzieja została rozbudzona…

ocena: 9/10

Kate Bush „The Kick Inside” /1978/
Skład: Kate Bush – voc, b voc, piano, kbds + goście
Wydawca: EMI

Tracklista:
1. „Moving” /3:01/
2. „The Saxophone Song” /3:51/
3. „Strange Phenomena” /2:57/
4. „Kite” /2:56/
5. „The Man with the Child in His Eyes” /2:39/
6. „Wuthering Heights” /4:28/
7. „James and the Cold Gun” /3:34/
8. „Feel It” /3:02/
9. „Oh to Be in Love” /3:18/
10. „L’Amour Looks Something Like You” /2:27/
11. „Them Heavy People” /3:04/
12. „Room for the Life” /4:03/
13. „The Kick Inside” /3:30/

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Recenzja Kate Bush „The Kick Inside” /1978/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s