Recenzja Lacuna Coil „Dark Adrenaline” /2012/


Mniej gotyku, więcej rocka.

Zespół Lacuna Coil dawno już wyszedł poza granice gatunku zwanego rockiem gotyckim. Przestał się mieścić w sztywnych ramach tego specyficznego nurtu. Nowa płyta „Dark Adrenaline”, która swoją premierę miała przed kilkoma dniami, jest tego najlepszym przykładem.

Materiał na niej zawarty umieszcza zespół bliżej cięższej odmiany klasycznego rocka, czy melodyjnego metalu i tylko charakterystyczny wysoki, czysty wokal Cristiny Scabii, przypomina o korzeniach Lacuna Coil.

Wśród dwunastu kompozycji, które znalazły się na „Dark Adrenaline”, kilka ciekawie się wyróżnia i zwraca uwagę od pierwszego przesłuchania. Tak jest choćby z „Upside Down” rozpoczynającym się efektem stereo z dźwiękiem „biegającym” od lewego do prawego głośnika i gitarowym solo w trakcie. Znakomity klimat udało się zespołowi stworzyć w „I Don’t Believe In Tomorrow”. Zawdzięczamy go ciężkim gitarom i znakowi rozpoznawczemu zespołu – damsko-męskiemu dwugłosowi na wokalu. Świetnie słucha się również ostrego, dynamicznego „Intoxicated” i wykonywanego w zawrotnym tempie „Fire”. Ciekawie wypadają również okraszony industrialnymi wstawkami „Against You” i „Kill The Light” z przejmującą partią wokalną Cristiny. Nawet niepokojąco zbliżający się do pop rockowej stylistyki „End Of Time”, zdecydowanie broni się jako przemyślany element całego albumu. Udanym zakończeniem całości jest natomiast spokojniejszy, pięknie zaśpiewany „My Spirit”. I tylko cover R.E.M. „Losing My Religion”, choć lepszy od wykonania kapeli Michaela Stipe’a, nie przekonuje mnie podobnie jak oryginał.

Od dawna zapowiadana, a ukazująca się właśnie, nowa płyta Lacuna Coil powinna więc spełnić oczekiwania słuchaczy. Mamy na niej bowiem zarówno to, co zapewniło zespołowi ogromną popularność – krystaliczny wokal Cristiny Scabii, ciężką pracę sekcji i specyficzny klimat utworów, jak i otwarcie się na tych rockowych słuchaczy, którym gotyckie naleciałości nie są w muzyce wcale do szczęścia potrzebne.

Ocena: 8/10

Lacuna Coil „Dark Adrenaline” /2012/
Skład: Cristina Scabbia – voc, Andrea Ferro – voc, Cristiano Migliore – g, Marco Biazzi – g, Marco Coti Zelati – bg, kbds, Cristiano Mozzati – dr
Wydawca: Century Media

Tracklista:
1. Trip The Darkness /3:13/
2. Against You /3:50/
3. Kill The Light /3:34/
4. Give Me Something More /3:55/
5. Upsidedown /3:03/
6. End Of Time /3:52/
7. I Don’t Believe In Tomorrow /4:11/
8. Intoxicated /3:47/
10. The Army Inside /3:11/
11. Losing My Religion /3:42/
12. Fire /2:54/
13. My Spirit /5:49/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s