Recenzja Ordinary Brainwash „Me 2.0” /2012/


„Me 2.0” to już trzecia płyta projektu Ordinary Brainwash. Projektu a nie zespołu, bo Ordinary Brainwash to one man show Rafała Żaka, który odpowiada za teksty, muzykę i graficzną oprawę albumu.

Zawartość muzyczna „Me 2.0” to post rockowe granie naznaczone pewnymi naleciałościami, ale ponieważ owe inspiracje to sięganie po wzorce z najwyższej, wydawać by się mogło nieosiągalnej, półki, dam temu spokój i skupię się na samej muzyce. A jest na czym.

Już otwierający płytę, przyjemnie pulsujący „Outdated”, wprowadza w przyjemne obszary rockowego grania z gatunku długich, rozbudowanych utworów, w których minimalistyczne wykorzystanie instrumentów potrafi wykreować wciągający słuchacza nastrój. Podobnie następujący po nim „Me 2.0”. Intensywny klawiszowy motyw, powtórzony później przez gitarę, przenosi w przestrzeń fantastycznych dźwięków, w których z łatwością można się zatracić, odpłynąć. Nie inaczej jest z zachwycającymi swą melodyjnością „Unbirthday” i „Stay Foolish”. Bardziej mroczny, spokojniejszy „Don’t Look Back” jest krótszy od większości utworów znajdujących się na „Me 2.0” niemal o połowę. Ale nawet w trakcie tych 3 minut i 40 sekund udaje się Rafałowi Żakowi przekazać potężny ładunek emocji. Po nim przychodzi czas na mojego faworyta tego albumu. „Homesick” to utwór potwierdzający teorię, że siła tkwi w prostocie. Ograniczona ilość dźwięków z jakimi mamy do czynienia jest odwrotnie proporcjonalna do wywoływanych uczuć i prowokowanych skojarzeń. Brawo! „Critical Error” to powrót do dynamiczniejszego grania z melodyjnością wpadającą w ucho od pierwszego przesłuchania, ale i gęstą od dźwięków strukturą z piękną wyciszoną końcówką. Finałowy „Something New” idealnie podsumowuje całość pozostawiając z uczuciem zarówno spełnienia, ukojenia, jak i niedostytu.

Rafał Żak to bardzo sprawny kompozytor, potrafiący intensywnie, ale bez patosu dawkować emocje. A „Me 2.0” to płyta godna polecenia tym wszystkim, którzy poszukują w muzyce pięknych melodii skrzyżowanych z przestrzennymi brzmieniami wciągającymi i nie pozwalającymi się oderwać na długi, długi czas.

Ocena: 8/10

Ordinary Brainwash „Me 2.0” /2012/
Skład: All lyrics and music by Rafał Żak
Wydawca: Metal Mind

Tracklista:
1. “Outdated” /6:08/
2. “Me 2.0” /4:48/
3. “Unbirthday” /7:41/
4. “Stay Foolish” /5:48/
5. “Don’t Look Back” /3:40/
6. “Homesick” /6:21/
7. “Critical Error” /6:21/
8. “Something New” /6:20/

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Recenzja Ordinary Brainwash „Me 2.0” /2012/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s