Recenzja Serpentia „The Day In The Year Of Candles” /2011/


Metalowy concept album.

Serpentia zrobiła sobie od czasu ostatniej płyty tak długą przerwę, że na wstępie przypomnijmy, kto zacz. Zespół powstał na przełomie 1996/1997 roku. W 2000 wydał pierwszą płytę „…And The Angels Descended To Earth”.  Trzy lata później ukazał się kolejny album „Dark Fields Of Pain”, a rok później następny „Nails Enigma”. Growl, zmiany tempa i wysmakowana gitara to cechy charakterystyczne twórczości grupy.

Po wydaniu „Nails Enigma” nastąpiła przerwa, która trwała aż siedem lat do ubiegłego roku. 30 listopada 2011 ukazał się krążek „The Day In The Year Of Candles” – album koncepcyjny, którego tematem jest zdrada, spisek, czy poszukiwanie własnej tożsamości.

Od strony muzycznej Serpentia nadal oscyluje wokół cięższych odmian metalu z wokalem w postaci growlu, ale i melodeklamacji. Należy jednak dodać, że metal w wykonaniu Serpentii nie jest pozbawiony melodii, czego przykład mamy w „On The Wings Of Destiny” czy „Pain No More”. Większość utworów oparta jest jednak na ciężkim brzmieniu sekcji, które najciekawiej wypada moim zdaniem w „Exile” i „For ‚The All’ Reasons”, gdzie mamy do czynienia z interesującymi, wielowątkowymi kompozycjami sprawiającymi wrażenie samodzielnych, zamkniętych historii. Album zamyka „Psalm Bezskrzydły” z gościnnym udziałem Krzysztofa Globisza, który wciela się w rolę Archanioła Rafaela. Znakomity utwór, w którym aktorska interpretacja tekstu zestawiona została z charakterystycznym metalowym brzmieniem grupy.

Podsumowując, materiał zawarty na „The Day In The Year Of Candles” został mocno i bez oglądania się na komercyjne trendy zagrany, świetnie zaśpiewany, a dodatkowo mamy jeszcze niebanalną historię ukrytą w tekstach. Czego chcieć więcej? Chyba tylko tego, żeby na następne wydawnictwo zespołu nie trzeba było czekać kolejnych siedmiu lat.

Ocena: 7/10

Serpentia „The Day In The Year Of Candles” /2011/
Skład: Phoenix – dr, Igła – g, Ivy – voc, bg
Wydawca: Recession Records

Tracklista:

1. Archangel
2. On The Wings Of Destiny
3. Proclamation Of Tragedy
4. Hole In The Soul
5. Pain No More
6. Exile
7. Death Is My Only Friend
8. Thorns From Savior’s Crown
9. For „The All” Reasons
10. Psalm Bezskrzydły/The Wingless Psalm
11. It’s No Good /DM cover/*

*bonus track available in special edition CD and DVD

Reklamy

One thought on “Recenzja Serpentia „The Day In The Year Of Candles” /2011/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s