Recenzja Soen „Cognitive” /2012/


soen_cognitive-coverZespół Soen to supergrupa powstała w 2010 roku. W jej składzie znajdują się: wokalista Joel Ekelöf /Willowtree/, gitarzysta Kim Platbarzdis, basista Steve DiGiorgio /Death, Testament, Sadus/ i perkusista Martin Lopez /Opeth, Amon Amarth/.

Wymieniony skład 15 lutego 2012 roku wydał swój debiutancki album „Cognitive”, na którym znalazło się 10 utworów /wersja wydana na rynek japoński zawiera jeden dodatkowy utwór/. Od pierwszych dźwięków słychać wyraźną inspirację muzyką Tool. Ale nie traktujmy tego tylko jako zarzutu, bo zespołowi ani ambicji, ani braku umiejętności wykonawczych zarzucić nie można.

Już otwierający album „Fraktal” pokazuje i umiejętność operowania nastrojem, i zdolność do komponowania świetnie brzmiących melodii. A wszystko to w metalowej tonacji podlanej post rockowymi i progresywnymi barwami. Ale „Fraktal” to zaledwie trwające niewiele ponad minutę intro. Prawdziwy początek płyty mamy w świetnym, opartym na połamanych rytmach i znakomicie zaśpiewanym „Fraccions”. Rola wokalisty w ostatecznym odbiorze albumu jest zresztą nie do przecenienia, bo to właśnie głos Joela Ekelöfa i sposób śpiewania są elementami najbardziej odróżniającymi muzykę Soen od dokonań zespołu Maynarda Jamesa Keenana.

Płyty „Cognitive” słucha się z wielką przyjemnością. I to zarówno nastrojowych utworów w rodzaju „Last Night” czy „Ideate”, jak i potężnie brzmiących, rozpędzonych „Oscillation” czy „Purpose”. Pokazuje to, że zespół dobrze czuje się w różnych stylistykach, różnych tempach i odmianach tej metalowej mieszanki jaką można znaleźć na ich debiucie. Soen sprawdza się w spokojniejszych kompozycjach, których przykładem mogą być zamykające album „Slithering” i „Savia”, prostych numerach z koncertowym potencjałem jak „Canvas” i rockowych, zagranych z wykopem, połamańcach jak „Delenda”. Ot, przywilej sprawnych muzyków świadomych swych umiejętności.

Bez zbytniej przesady mogę ten album polecić wszystkim szukającym w muzyce ciekawych brzmień, rockowej mocy i wykonawczej perfekcji. Ale jednocześnie czekam na kolejną odsłonę twórczości zespołu, która – mam nadzieję – pokaże bardziej oryginalną twarz zespołu i większą odmienność od dokonań Tool i A Perfect Circle.

Ocena: 7/10

Soen „Cognitive” /2012/
Skład: Joel Ekelöf – voc, Kim Platbarzdis – g, Steve DiGiorgio – bg, Martin Lopez – dr
Wydawca: Spinefarm Records

Tracklista:
1. Fraktal /1:11/
2. Fraccions /4:56/
3. Delenda /4:31/
4. Last Light /4:31/
5. Oscillation /6:49/
6. Canvas /6:34/
7. Ideate /4:02/
8. Purpose /4:12/
9. Slithering /5:43/
10. Savia /5:53/
11. Writhen /Japanese edition bonus track/

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Recenzja Soen „Cognitive” /2012/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s