Recenzja Sylvan „Sceneries” /2012/


Muzyka dla tych, którzy lubią się zasłuchać.

Dwupłytowy album „Sceneries” Sylvan to chyba pierwsza z ciekawych tegorocznych progresywnych premier. Album, podzielony na pięć kilkuczęściowych „rozdziałów”, przynosi ponad dziewięćdziesiąt minut pięknej i wzruszającej muzyki. Żeby ja polubić i móc się nią zachwycić w pełni, proponuję porzucić akademickie zapędy do rozkładania muzyki na części pierwsze. Sylvan nie eksploruje bowiem żadnych nieznanych dotąd muzycznych rejonów, nie sili się na wykonawcze zabiegi nastawione na techniczne efekciarstwo, nie epatuje kompozycyjnymi fajerwerkami.

„Sceneries” po prostu dobrze się słucha. A to dzięki pięknym gitarowym solówkom /”Chapter 2 – Share The World With Me Part Two”/, a to znakomitemu wykorzystaniu brzmienia poszczególnych instrumentów: fortepianu /”Chapter 1 – Fountain Of Glow Part One”, „Chapter 4 – The Waters I Traveled – Part Two”/, basu /”Chapter 1 – Fountain Of Glow Part Two”/, akustycznej gitary /”Chapter 2 – Share The World With Me Part Two”/, czy po prostu pięknym melodiom, od których aż roi się na tym wydawnictwie /”Chapter 4 – The Waters I Traveled – Part Four”/. Niebagatelną rolę w uzyskaniu ostatecznego efektu odgrywa, będący w rewelacyjnej formie wokalista formacji. Zarówno śpiewane przez Marco Gluhmanna teksty, jak i przejmujące wokalizy są znakomitym dopełnieniem muzyki zawartej na „Sceneries” /”Chapter 5 – Farewell To Old Friends – Part Two”/.

Z pełną odpowiedzialnością mogę ten album polecić wszystkim tym, którzy w muzyce lubią się zasłuchać, zatracić, dla których najważniejszy jest nastrój dopełniony przez liryczną warstwę albumu. Płyta „Sceneries” i jej finał w postaci „Chapter 5 – Farewell To Old Friends – Part Four” to bardzo udane zwieńczenie 3-letniego oczekiwania na nowy album Sylvan. Mam nadzieje, że na następny album nie będziemy musieli czekać tak długo.

Ocena: 8/10

Sylvan „Sceneries” /2012/
Skład: Marco Gluhmann – voc, Matthias Harder – dr, Sebastian Harnack – bg, Jan Petersen – g, Volker Sohl – kbds
Wydawca: Sylvan Music

Tracklista:

CD 1:

Chapter 1: The Fountain of Glow /14:50/
Chapter 2: Share the World with Me /15:05/
Chapter 3: The Words You Hide /20:10/

CD 2:

Chapter 4: The Waters I Traveled /20:00/
Chapter 5: Farewell to Old Friends /20:33/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s