Recenzja After… „Live At Home” /2010/


Mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że spędziłem miły wieczór. Jak w domu.

Jak się nagrywa koncert, to trzeba go dobrze zacząć. I tu mamy miejsce z taką sytuacją. Po krótkiej zapowiedzi, After rusza z „Hillside Of Dreams”. Jest dynamicznie, koncert się rozpędza, widownia wchodzi w nastrój, a na zakończenie Krzysiek „Sooya” Drogowski wita publiczność:

Hej, dobry wieczór, wita was After. Mam nadzieję, że spędzicie dzisiaj miły wieczór z naszą muzyką.

„Cleaning From Scars”, nieco wolniejsze, atmosferyczne granie, z ciekawą gitarą w środku i rytmicznie pulsującym basem. Wystarczy lekko przymknąć oczy, aby poczuć klimat, który towarzyszył temu nagraniu w Teatrze Impresaryjnym we Włocławku.

Hej!

Koncert trwa, a trzecie z kolei „Reflecting Me” nie daje wytchnienia. W połowie utworu pojawia się, co prawda, bardziej wyciszony, psychodeliczny fragment z rozbudowaną partią basu, ale już po chwili mamy zwrot w ku szybszemu graniu, które trwa już do końca utworu.

Dziękujemy bardzo!

Otwarcie koncertu wprost idealne. Nastrój zbudowany, uwaga słuchaczy skupiona, czas na zmianę. „Closed Shame” zaczyna się niemal dwuminutowym klawiszowym obrazem, do którego stopniowo dołączają kolejne instrumenty. Po raz kolejny na szczególną uwagę zasługuje bas. Mariusz Ziółkowski zdecydowanie wie po co wyszedł z instrumentem na scenę. To jeden z moich ulubionych fragmentów na tej płycie. Progresywny, ale zdecydowanie rockowy, pokazujący, że muzycy After znają historię tego nurtu, ale nie zatrzymują się w miejscu. Solo gitary w tym numerze to jest to, na co czeka się na koncertach. Balladowe „Wonderful Mistake” i również wolniejsze „Waiting For” dają możliwość zasłuchania się. Podczas tych dwóch numerów zrozumiałem sens tytułu płyty. Jest ulubiona muzyka, są znajome dźwięki, jest znakomity nastrój. Jak w domu. Akustyczna wersja „Dreams Hang On Walls” tylko upewnia mnie w tym przekonaniu. Ale koncert to również niespodzianki.

Dzięki serdeczne!

Jedną z nich jest „Spiders” z repertuaru System Of A Down. Po ubiegłorocznym koncercie Serja Tankiana wiem, że to artysta o szerokich horyzontach muzycznych, ale wybór „Spiders” najpierw zaskakuje, a później… zachwyca. To również bardzo mocny fragment koncertu, bo numer Systemu brzmi niemal art-rockowo w wykonaniu After. Przy pierwszych dźwiękach „Fingers” wracamy do domu, bo bezpiecznej i znanej przystani dobrze rozpoznawalnych dźwięków i słów. Ten utwór zawsze robi wrażenie, a koncertowa wersja tylko je uwypukla. „Senses Confuse Reality” podobał mi się od pierwszego przesłuchania, a po tym koncercie lubię go jeszcze bardziej. To powrót do mocnego rockowego grania z ciekawymi partami wszystkich instrumentów.

Dzięki! Dajecie radę? Bo ja jeszcze daję? Czas na gości. Zapraszamy Sławka Kanderskiego i Marka Specjalskiego, którzy zagrają solóweczki w utworze „The End”.

I tak przechodzimy do „The End”. Goście wpisują się znakomicie w nastrój wieczoru i ubarwiają swoimi gitarami utwór, który zbliża nas do – nomen omen – końca koncertu. Ale jeszcze moment, jeszcze chwila. Najpierw ponad 12 minut „The End” ze wspomnianymi solówkami, a później bisy. I druga niespodzianka w postaci coveru Black Sabbath. „Planet Caravan”, mimo 40 lat na karku, nie zestarzał się ani trochę, a w wersji live brzmi świetnie. I, niestety już naprawdę ostatni, „Hideout”. To również numer, który zawsze zwracał moją uwagę, a zagrana tu rozbudowana wersja pozostawia przyjemne wrażenie uczestnictwa w wyjątkowym wieczorze.

Kiedy muzyka cichnie, mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że spędziłem miły wieczór.

Editor

ocena: 8/10

After… „Live At Home” /2010/
Skład: Krzysztof „Sooya” Drogowski – voc, Mariusz Ziółkowski – bg, Radosław Więckowski – dr, Tomasz Wiśniewski – kbds, Czarek Bregier – g, Wojciech Tymiński – g; gościnnie: Marek Specjalski – g /The End/, Sławek Kanderski – g /The End/.
Wydawca: Oskar

Tracklista:
1. Hillside Of Dreams /5:17/
2. Cleaning From Scars /5:30/
3. Reflecting Me /5:18/
4. Closed Shame /7:49/
5. Wonderful Mistake /4:59/
6. Waiting For /6:44/
7. Dreams Hang On Walls (acoustic version) /3:56/
8. Spiders (System Of A Down cover) /4:04/
9. Fingers /6:21/
10. Senses Confuse Reality /4:47/
11. The End /12:12/
12. Planet Caravan (Black Sabbath cover) /5:42/
13. Hideout /6:47/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s