Recenzja Artrosis „Imago” /2011/


Atrosis_Imago

Bardzo udany powrót Artrosis w klimatach znanych z albumu „Fetish”.

Artrosis powraca w składzie z Medeah i Maciejem Niedzielskim. Powyższy duet uzupełnia Artur Tabor na gitarze. Powrót Niedzielskiego jest o tyle istotny, że wraz z Medeah odpowiada on za muzykę na całym albumie, ale także za produkcję i miksy.

„Imago” bliżej więc do klimatów znanych z „Fetish” i „Melange” niż rockowego „Con Trust”. W utworach dominują instrumenty klawiszowe uzupełniane przez gitarę, a całe brzmienie sekcji zapewnia automat perkusyjny. Tak zwani „starzy fani” Artrosis powinni być bardzo zadowoleni. Poza zupełnie nie pasującym, choć pięknym, filmowo-symfonicznym „Arche”, mamy na „Imago” zestaw gotycko-industrialnych utworów, w których Artrosis zawsze wypadał świetnie.

Od pierwszego przesłuchania wyróżnia się „Nie tamta już” z ostrymi gitarowymi zagrywkami i ciekawą partia klawiszy. „Moje niebo” przyciąga uwagą oryginalną linią wokalu, w której głos Medeah brzmi ostrzej i bardziej chropowato. Czysty, niemal krystaliczny śpiew mamy za to w „Tysiącu prawd”, który jest chyba najbardziej rockowym utworem w całym zestawie. Piękną partię wokalu”, której wtórują industrialne brzmienia klawiszy, przynosi również tytułowy „Imago. W „Już tylko śnij” mamy wstęp w postaci syntetycznie spreparowanych smyczków, a oszczędna muzyka po raz kolejny daje pole do popisu dla Medeah. Rytmiczny „Chcę znów tam być” pokazuje Artrosis jako zespół świetnie wypadający w niemal całkowicie elektronicznych kompozycjach. A najnowsze dzieło zespołu kończy prawdziwa perła. Dziecięcy, delikatny głos, wyśpiewujący tekst o przemijaniu /w tej roli gościnnie Iga Stupkiewicz/, kontrastuje z industrialnie rzężącymi gitarami. Po chwili dołącza Medeah, a zarówno tekst przez nią śpiewany, jak i wokaliza stanowią piękna puentę tego utworu.

„Homogeniczny rytm, godzina po godzinie, nic nie trwa wiecznie, panta rhei!”

Nowa płyta Artrosis też nie trwa wiecznie, kończy się wspomnianym „Panta Rhei”, ale bardzo cieszy i pozostawia pewien niedosyt. A to chyba najlepsza rekomendacja dla tego bardzo udanego albumu.

Editor

Ocena: 8/10

Artrosis „Imago” /2011/
Skład: Medeah – voc, kbds, Maciej Niedzielski – kbds, Artur Tabor – g, gościnnie: Iga Stupkiewicz – voc
Wydawca: Mystic

Tracklista:
1. Arche /1:29/
2. Nie Tamta Już /3:46/
3. Za Wszystko – Nic /6:25/
4. Już Tylko Śnij /4:46/
5. Moje Niebo /4:23/
6. Chcę Znów Tam Być /5:37/
7. Imago /5:48/
8. Doskonała /5:54/
9. Tysiąc Prawd /4:32/
10. Fatalne Przeznaczenie /5:39/
11. Panta Rhei /6:48/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s