Recenzja Derek Sherinian „Oceana” /2011/


derek-sherinian-oceana

Derek Sherinian zaistniał już w tym roku na drugiej płycie Black Country Communion. We wrześniu powrócił ponownie z kolejnym solowym projektem zatytułowanym „Oceana”.

Płyty solowe na ogół rządzą się swoimi prawami, więc „Oceana” to instrumenty klawiszowe Dereka w roli głównej i bardzo technicznej formie. Nie należy jednak pomijać pozostałych muzyków, którzy współpracowali z Sherinianem przy tym albumie. W składzie znaleźli się m. in. Steve Lukather, Tony MacAlpine, Steve Stevens, Doug Aldrich, Joe Bonamassa, Simon Phillips, Jimmy Johnson oraz Tony Franklin.

Wśród utworów ciekawie prezentuje się „Euphoria”. Piękna melodia podawana przez gitarę na tle rytmicznie pracującej sekcji, do której dołączają klawisze, tworzą wzniosły nastrój. Uwagę zwraca również dynamiczny „Ghost Runner” z dialogiem gitary i klawiszy najwyższych lotów. Dobrze słucha się również inspirowanych bluesem „El Camino Diablo” i „I Heard That”. Nie przekonują mnie natomiast skręcający w stronę popu „Seven Sins” i dość błahy „Mullholland”. Poziom płyty znacznie podnosi tytułowy utwór finałowy. Wyraźnie słyszalny bas i melodyjna gitara wraz klawiszowymi pasażami stawiają go na czele moich ulubionych kompozycji na siódmej solowej płycie Dereka Sheriniana.

Czego na niej zabrakło? Bo, że czegoś zabrakło to pewne. Wszystkiego po trochu. Odwagi w stworzeniu bardziej przebojowego lub bardziej rewolucyjnego albumu. Poszukania nowych pomysłów aranżacyjnych, aby nie był to tylko siódmy album solowy Dereka Sheriniana, ale aż siódmy. Nawet okładka będąca tylko ilustracją tytułu płyty, mogłaby być trochę ciekawszym elementem całości.

Nie zmienia to jednak faktu, że z pewnością będę wracał do tej płyty, bo Derek Sherinian, były klawiszowiec Dream Theater, współtworzący obecnie jedną z najciekawszych supergrupy Black Country Communion, to mistrz w swoim fachu i nawet przeciętne jak na jego możliwości płyty stawiają go dużo powyżej średniej.


Editor

Ocena: 7/10

Derek Sherinian „Oceana” /2011/
Skład: Derek Sherinian – kbds, Steve Lukather – g, Tony MacAlpine – g, Steve Stevens – g, Doug Aldrich – g, Joe Bonamassa – g, Jimmy Johnson – bg, Tony Franklin – bg, Simon Phillips – dr
Wydawca: Mascot

Tracklista:
1. Five Elements /4:37/
2. Mercury 7 /4:29/
3. Mulholland /5:56/
4. Euphoria /5:34/
5. Ghost Runner /4:54/
6. El Camino Diablo /5:06/
7. I Heard That /4:53/
8. Seven Sins /5:56/
9. Oceana /5:38/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s