Recenzja Envia „Nothing Is Real” EP /2011/


envia_nothing_is_real-coverPoznański zespół Envia zaistniał niedawno na rynku wydawniczym wydając mini album zatytułowany „Nothing Is Real”. Pięciu muzyków z Poznania opublikowało pięć utworów poprzedzonych „Intro”, wprowadzającym w nastrój płyty.

Członkowie zespołu sami określają swoją muzykę jako alternatywę, metal i nową falę. Zgadzam się z takim definiowaniem ich twórczości i przy nim zostanę. Ostre riffy, charyzmatyczny wokal i dobra praca sekcji to określenia chyba najtrafniej opisujące ich muzyczne dokonania zawarte na debiutanckiej EP-ce.

„Day”, choć nie pozbawiony pewnych naleciałości i czytelnych inspiracji, daje już na samym początku pojęcie o możliwościach zespołu. Numer ma groove, ma swój klimat, a zestawienie krzykliwego wokalu z płynnym śpiewem, czyni go bardzo ciekawą propozycją zespołu wziąwszy pod uwagę to, co dzieje się na naszej scenie cięższego grania. „M.E.”, dla odmiany z polskim tekstem, pokazuje łagodniejszą, jaśniejszą stronę twórczości Envii. W „Inside”, ze świetnym początkiem, mamy powrót i do ostrzejszego i bardziej dynamicznego grania. Numer „jedzie” w fajnym tempie i ponownie ciekawie prezentuje się wokalista. Kolejny na płycie – „A.” – nie daje odpocząć. Ostry riff i napędzająca rytm perkusja sprawiają, że te 4. minuty mijają w okamgnieniu. Kończący płytę „Goa”, choć chyba najostrzejszy ze wszystkich, utrzymany jest w podobnym metalowo-alternatywnym klimacie, a docenić z pewnością należy ciekawą, przemyślaną końcówkę utworu.

Gdyby miał wpływ na zawartość tego mini albumu, usunąłbym z niego utwór „M.E.”, lub chociażby zamieniłbym tekst na angielski, aby zwiększyć spójność „Nothing Is Real”. Resztę zostawiłbym jak jest, bo to z pewnością ambitna i ciekawa propozycja, która znajdzie swoich zwolenników. Wybrałbym się również z tym materiałem do starannie wyselekcjonowanych dziennikarzy muzycznych, starannie wyselekcjonowanych stacji, aby mogli rozesłać wici wśród swoich słuchaczy na temat płyty. Swoją drogą, mam nadzieję, że panowie z zespołu Envia już to zrobili, bo wyprostowani, z podniesionymi głowami, mają do tego pełne prawo.

Editor

Ocena: 7/10

Envia „Nothing Is Real” EP /2011/
Skład: Przemek „Crow’u” – g, Sławek „Rymszot” – dr, K7 – g, Marcin „Bob” – bg, Piotr „Delta” – voc
Wydawca: Envia

Tracklista:
1. Intro /1:01/
2. Day /5:20/
3. M.E. /4:18/
4. Inside /4:11/
5. A. /4:02/
6. Goa /4:23/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s