Recenzja Insult „Primal Therapy” /2011/


Energia i radość grania nie zawsze idą w parze z jakością.

Z premierowym materiałem formacji Insult jest jak z większością debiutów. Rzeczy ciekawsze przeplatają się ze słabszymi, a energia i radość grania nie zawsze idą w parze z jakością.

Najogólniej rzecz ujmując jest to dość ciekawa mieszanka gitarowych riffów, ciężkiej perkusji i raz growlującego, raz melodyjnego rockowego śpiewania. Wokal – będący w uproszczeniu polską wersją Chestera Benningtona /refren ”Overcoming”/ – to zresztą najsłabszy element całej układanki. W wielu miejscach sprawia wrażenie jakby brak mu było mocy, a język angielski, który słyszymy w wykonaniu Mieszko Mateckiego jest, powiedzmy sobie szczerze, nie najwyższych lotów.

Z grą sekcji wszystko byłoby OK, gdyby nie brzmienie perkusji. Bas i perkusja pracują przez cały czas trwania albumu naprawdę sprawnie i ciekawie /”Cashmere”/, ale z nieznanych mi przyczyn kotły brzmią tak, jakby Łukasz Romanowski zamiast profesjonalnego sprzętu miał rozstawiony zestaw drewnianych piórników. Jestem niemal pewien, że podczas koncertów brzmi to wszystko o niebo lepiej, niestety na płycie razi niemiłosiernie i psuje naprawdę ciekawe partie sekcji rytmicznej.

Najlepiej prezentują się gitary. Radzą sobie i z ciężarem /”Break”/ i z tempem grania /”Insult”/ nadając utworom charakterystycznego brzmienia. To właśnie gitary sprawiają słuchaczowi najwięcej przyjemności. Jako przykład wymienię bardzo ciekawy wstęp do „Overcoming” czy „Circus Breaker”.

Pierwsze koty za płoty. Zespół Insult czeka jeszcze mnóstwo pracy nad nowym repertuarem, który mam nadzieję, że powstanie, bo mimo całej listy zarzutów, absolutnie nie przekreślałbym możliwości tej formacji. Do materiału z „Primal Therapy” pewnie nie będę zbyt często wracał, choć „Devils” to bardzo ciekawa kompozycja. Poczekam na drugi krążek.

Editor

Ocena: 5/10

Insult „Primal Therapy” /2011/
Skład: Mieszko Matecki – voc, David Piechowiak – g, Daniel Wręczycki – g, Michał Ciechanowicz – bg, Łukasz Romanowski – dr
Wydawca: Insult

Tracklista:

1. Vagina Dentata /4:52/
2. Insult /3:28/
3. Mutilate /4:14/
4. Point Of No Regret /3:37/
5. Circus Breaker /3:36/
6. Overcoming /3:46/
7. Devils /3:12/
8. Break /3:25/
9. Killswitch /4:28/
10. Cashmere /3:48/
11. Wretchedness Eve /5:15/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s