Recenzja Konrad Wojciechowski „Perfect. Wszystkie pilne sprawy” /2010/


perfect_ksiazka-coverAutor biografii zespołu Perfect, Konrad Wojciechowski, mówi o sobie we wstępie, że „kiedy przychodził na świat, zespół z tego /muzycznego/ świata akurat odchodził”. Piszę o tym, ponieważ mimo braku możliwości bezpośredniego obcowania z muzyką grupy podczas pierwszych lat jej funkcjonowania, udało się Konradowi Wojciechowskiemu zebrać ogromną ilość faktów, dzięki czemu książka obfituje w drobiazgowe opisy losów Perfectu i jego członków.

Staranne podejście do zbierania materiałów zaowocowało tym, że autorowi biografii Perfectu udało się dotrzeć do wszystkich /żyjących/ osób, których losy były bezpośrednio i pośrednio związane z zespołem: managerów, road managerów, technicznych, producentów, tekściarzy, kolegów ze sceny i oczywiście muzyków. Wszystkich poza… Zbigniewem Hołdysem. Mimo licznych starań autora, założyciel Perfectu nie zechciał udzielić mu wywiadu. Czyżby miał coś do ukrycia? Bał się niewygodnych pytań? Nie chciał udzielać wymijających odpowiedzi? Nie miał przekonujących wyjaśnień w spornych kwestiach, których przez 30. lat istnienia zespołu nagromadziło się sporo? Biografia wyjaśnia również tę kwestię. Zamiast bezpośrednich wypowiedzi, zamieszczone zostały bowiem cytaty z wypowiedzi Hołdysa dla prasy, radia i telewizji. Zabieg o tyle udany, że czytając „Perfect. Wszystkie pilne sprawy” nie ma się absolutnie poczucia, że autor opowiada historię zespołu jednostronnie. Wręcz przeciwnie. Rola Hołdysa w historii Perfectu została przedstawiona uczciwie. Zarówno na etapie, kiedy repertuar Perfectu dopiero powstawał, później, kiedy to zespół na przemian kończył działalność i reaktywował się na kilka koncertów, jak i w początkach lat 90-tych, kiedy kilkakrotnie ukazywały się składanki, koncerty i podsumowania, z których – wedle faktów przedstawionych w książce – tylko jedna ze stron czerpała profity. Ale Perfect to nie tylko Hołdys. Szczegółowo zostały również przedstawione biografie pozostałych muzyków: Grzegorza Markowskiego, Zdzisława Zawadzkiego, Wojciecha Morawskiego, Ryszarda Sygitowicza, Piotra Szkudelskiego, Andrzeja Urnego, Mieczysława Jureckiego, Jacka Krzaklewskiego, Andrzeja Nowickiego, Piotra Urbanka i Dariusza Kozakiewicza. Autor nie zapomniał również o Ewie Konarzewskiej i Basi Trzetrzelewskiej.

Biografia Perfectu opowiada również o innych projektach muzycznych, w których uczestniczyli członkowie zespołu. Jest więc i o Dzikim Dziecku, Plugawym Anonimie, supergrupie Morawski-Nowicki-Waglewski-Hołdys,  Emigrantach i solowej płycie Markowskiego. Szczegółowo opisane zostało kto, z kim, kiedy i dlaczego pojechał w trasę po Czechosłowacji, ZSRR, lub USA, kto był wzywany do bezpieki, a kto tylko o tym opowiadał. Bo „Perfect. Wszystkie pilne sprawy” to nie tylko historia jednego zespołu, ale historia polskiego rocka w ogóle, pełna anegdot, bogato ilustrowana zdjęciami. Fakty podane są obiektywnie, bez popadania w egzaltację i nabożny zachwyt. A wszystko to napisane jest ciekawym językiem, który w sposób wyważony łączy rockowy slang i literacką polszczyznę. Dodatkowo książkę zdobią reprodukcje okładek, zdjęcia biletów na historyczne koncerty i zespołowych pamiątek, a także listy fanów.
Historia Perfectu to także pokaźny fragment historii Polski. A że formacja założona przez Hołdysa nigdy reżimowym zespołem nie była, mamy ciekawą powtórkę z dziejów naszego kraju tak w losach grupy, jak i tekstach. Wśród cytowanych osób znajduje się przy tej okazji również główny propagandysta ostatnich lat PRL-u Jerzy Urban.
Podsumowując, można powiedzieć, że Konrad Wojciechowski wykonał kawał dobrej roboty. Opierając się na faktach, materiałach prasowych i wywiadach, przedstawił rzetelnie losy jednego z najważniejszych polskich zespołów, a osadzając je w historycznych realiach, dodał swojej opowieści wiarygodności i szerszego spojrzenia na całą sprawę. Unikając mielizn, jakie często towarzyszą książkom pisanym przez fanów, stworzył perfekcyjną biografię zespołu Perfect.Editor

ocena: 9/10 

Autor: Konrad Wojciechowski

Tytuł: „Perfect. Wszystkie pilne sprawy”
Wydawca: In Rock
Data wydania: 2010
Liczba stron: 488 + 3×8 stron wkładek ze zdjęciami
Oprawa: miękka
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s