Recenzja Latimeria EP /2009/


latimeria-ep

EP-kę zespołu Latimeria trudno jest ocenić jednoznacznie. Z jednej strony mamy tu piosenki śpiewane po polsku, z drugiej te wykonywane po angielsku. Utwory utrzymane w rockowo-metalowej stylistyce (Serce), wymieszane są z tymi zdradzającymi art-rockowe inspiracje (Tired). Hard-rockowa barwa i styl śpiewania głównego wokalu, wspierane są zdecydowanie metalowymi zaśpiewami na granicy growlingu. Jeśli ta płyta została przygotowana z myślą o dotarciu do osób decydujących o kontraktach w wytwórniach płytowych, obawiam się, że nie spełni swojego zadania. Trudno na jej podstawie jednoznacznie stwierdzić, jaki charakter ma muzyka zespołu, a tym samym przewidzieć jak będzie wyglądać pełna płyta.

Niemniej jednak są na tej płycie ciekawe fragmenty. Zdecydowanie wyróżniłbym utwór numer 2 zatytułowany „Tired”. Na otwarcie mamy dudniące brzmienie perkusji i melodyjny śpiew, do których stopniowo dołącza gitara, a śpiew przeradza w ostrzejszy, bardziej typowy dla metalowych kompozycji. Ciekawie wypada również zamykający płytę utwór, pod enigmatycznym tytułem, „S”. Funkująca gitara na początku miło rozpędza piosenkę, która ciekawie się rozwija. To bardzo udane skrzyżowanie Acid Drinkers z Living Colour.

Warto zwrócić jeszcze uwagę, że EP-ka Latimerii została bardzo starannie wydana. Kiedyś ten standard zarezerwowany był dla regularnych wydawnictw. Nazwa zespołu, wypisana ciekawym liternictwem, znalazła się na okładce obok interesującego logo, a 4 piosenki uzupełnia video do utworu „…”.

Przed wydaniem pełnej płyty sugerowałbym większe ujednolicenie stylistyki i wybór jednego języka, w którym wykonywane będą teksty. A na razie chętnie posłuchałbym Latimerii w wersji live, bo szczególnie utwór „S” budzi nadzieję, że zespół na żywo prezentuje się ciekawie.

Editor

ocena: 6/10

Latimeria EP /2009/
Skład: Młody; Kawa; Kuba; Maciej; Janusz
Wydawca: Zespół

Tracklista:
1. Serce /4:59/
2. Tired /5:47/
3. Dark Room /5:03/
4. S /4:33/
+ Bonus
1. Video „Serce”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s