Recenzja Pain Of Salvation „Road Salt Two” /2011/


pain_of_salvation_road_salt_2-coverPiosenkowa, ale błyskotliwa, przebojowa, ale ambitna.

Mówiąc najogólniej, poprzednia płyta Pain Of Salvation, nie zachwyciła. „Road Salt One” brzmiała tak, jakby zespół zatracił wyczucie pisania świetnych utworów, utknął gdzieś pośrodku między ambicjami a chęcią stworzenia przebojów. „Road Salt Two” jest zupełnie inna. Piosenkowa, ale błyskotliwa, przebojowa, ale ambitna, współcześnie ostra i dynamiczna, ale osadzona w klasycznych brzmieniach.

Zdegustowanym poprzednim dziełem Szwedów polecam rozpoczęcie słuchania nowej płyty od utworu numer 3. „Conditioned” poraża energią hardrockowych gitar, klasycznych brzmień instrumentów perkusyjnych i stylowych klawiszy oraz niemal rock n’rollowym refrenem. W tym duchu jawi się zresztą jeszcze kilka kolejnych kompozycji. „To The Shoreline” ze świetną grą perkusisty i wielogłosowym śpiewem, osadzone w zeppelinowej tradycji „Softly She Cries”, jazgotliwe, pełne werwy i połamane rytmicznie „The Physics Of Gridlock”, czy „Eleven” zbliżające się do dokonań Budgie.

Na „Road Salt Two” dominują jednak łagodniejsze brzmienia. Ulotne „1979”, podniosłe „The Deeper Cut”, mroczne, w klimacie The Doors, „Mortar Grind” czy delikatne „Through The Distance”. A całość otwierają i zamykają miniaturowe instrumentalne kompozycje, odpowiednio, „Road Salt Theme” i „End Credits”.

Nowa płyta Pain Of Salvation z pewnością ponownie nie trafi w gusta wszystkich, jednak trasa koncertowa zapowiada się wyśmienicie. Muzycy są w świetnej formie. Na „Road Salt Two” szczególnie uwagę zwraca fantastyczna gra perkusisty Léo Margarita oraz wysoka dyspozycja Daniela Gildenlöwa , który w roli wokalisty prezentuje się z najlepszej strony. A jeśli ktoś nadal jest zrażony do Szwedów, utwór „Healing Now” powinien go, zgodnie z tytułem, skutecznie wyleczyć z wątpliwości.

Editor

Ocena: 8/10

Pain Of Salvation „Road Salt Two” /2011/
Skład: Daniel Gildenlöw – voc, g, Fredrik Hermansson – kbds, voc, Johan Hallgren – g, voc, Léo Margarit – dr
Wydawca: Inside Out

Tracklista:
1. Road Salt Theme /0:45/
2. Softly She Cries /4:15/
3. Conditioned /4:15/
4. Healing Now /4:29/
5. To the Shoreline /3:03/
6. Eleven /6:55/
7. 1979 /2:53/
8. The Deeper Cut /6:10/
9. Mortar Grind /5:46/
10. Through the Distance /2:56/
11. The Physics of Gridlock /8:43/
12. End Credits /3:25/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s