Recenzja Peter Ames Carlin „Paul McCartney. Życie” /2011/


paul-mccartney-zycie-coverKilka dni temu Paul McCartney po raz trzeci wstąpił w związek małżeński. Jego wybranką została tym razem Amerykanka Nancy Shevell. Shevell była przyjaciółką pierwszej żony ex Beatlesa, również Amerykanki, Lindy Eastman. Gdyby ktoś wietrzył w tym związku interes, może się poczuć zwiedziony. Nowa Lady McCartney dysponuje bowiem majątkiem szacowanym na 250 milionów funtów. Co ważniejsze, mówi się, że Nancy Shevell została zaakceptowana przez rodzinę McCartneyów, a córka Paula – Stella – zaprojektowała nawet pannie młodej suknię ślubną. McCartney twierdzi, że lubi być zakochany i najwyraźniej fakt, że w przyszłym roku – 18 czerwca – jeden z dwóch żyjących Beatelsów, skończy 70. lat, wcale mu w tym nie przeszkadza. Jako ciekawostkę dodajmy, że trzeci ślub Paula McCartneya odbył się dokładnie w rocznicę 71. urodzin Johna Lennona.

Tak wygląda obecne życie Paula McCartneya. Życie. Nie kariera, nie sława, ale życie, właśnie ono. Ukazująca się właśnie biografia „Paul McCartney. Życie”, również ten aspekt stawia pierwszym miejscu. Sprostuję jednak – nie chodzi o plotki i legendy, które wokół członka legendarnego zespołu narosły przez lata. Chodzi właśnie o życie. A skoro życiem McCartneya przez lata była muzyka, o niej również można się wiele dowiedzieć.

Biografia wprowadza krótko w historię życia McCartneyów, przedstawia rodziców i brata głównego bohatera, ale skupia się głównie na nim samym. Poznajemy go zarówno jako ucznia szkoły średniej o ujmującym, rozbrajającym profesorów, uśmiechu, jak i miłośnika marihuany. Przechodzimy przez żałobę po stracie matki i kolejne zmiany składu  Quarrymenów i The Beatles aż do ukształtowania się tego najsłynniejszego . Śledząc historię McCartneya na kolejnych kartkach książki, odwiedzamy podrzędne kluby Hamburga, studio Abbey Road, najdroższe hotelowe apartamenty na całym świecie i rezydencję Elvisa Presleya w Bel Air. Bardzo ciekawie został przedstawiony i opisany wątek podskórnej, niezauważalnej na zewnątrz, twórczej symbiozy, ale i rywalizacji pomiędzy McCartneyem a Lennonem. Paul spotykał się z członkami lokalnych fanklubów, dziennikarzami i zawsze dbał o swój wygląd. Był najnormalniejszy z całej czwórki. John był jego przeciwieństwem. W jednym z rozdziałów pojawia się choćby taka charakterystyka duetu Lennon/McCartney: „w porównaniu z Johnem, który jako człowiek miał w sobie ekscentryczność opartą na lękach i niedoskonałościach, Paul nie miał takich ograniczeń. Był niezwykle akuratny we wszystkim, na co miał wpływ”. W innym miejscu znaleźć można z kolei następujące słowa opisujące ich skomplikowane relacje: „przyjaźń i rywalizacja, ciepło i pogarda, akceptacja i odrzucenie, miłość i nienawiść”. Przemierzając biografię Paula, natrafiamy na moment, kiedy w życiu Lennona pojawia się Yoko Ono, umiera Brian Epstein, menadżer The Beatles, a zespół przestaje istnieć. Z kolei w życiu Paula pojawia się Linda, ich wspólny zespół The Wings i w końcu etap kariery solowej. „Paul McCartney. Życie” wiedzie nas aż do czasów współczesnych. Razem z Paulem i Nancy Shevell żeglujemy po Bahamach i podróżujemy pozostałościami po Route 66. Dowiadujemy się, że nasz bohater, to prawda, ze zmiennym szczęściem, ale pozostaje na scenie od kilkudziesięciu lat i nadal jest w formie. Dziś, Sir Paul McCartney – muzyk, kompozytor, malarz, poeta, aktywny działacz na rzecz ekologii – jest znacznie szczęśliwszy niż jeszcze kilkanaście lat temu, a 9 października 2011 roku przypieczętował swój kilkuletni związek z Nancy Shevell. Bez komentarza nie pozostają również skomplikowane relacje McCartneya z Yoko Ono oraz pozostałymi członkami The Beatles.

Biografia Paula McCartneya została przedstawiona tu w bardzo ciekawym ujęciu. Książkę czyta się lekko i z ogromną przyjemnością. Nie do przecenienia jest również fakt, że za polskie tłumaczenie odpowiedzialny jest Piotr Metz – znany dziennikarz, a przede wszystkim miłośnik talentu Czwórki z Liverpoolu, posiadający encyklopedyczną wiedzę na ich temat. Metzowi udało się nie tylko przetłumaczyć książkę, ale również uzupełnić ją istotnymi przypisami. Z kolei Peter Ames Carlin – autor książki – nie pozbawił historii życia Paula McCartneya obiektywnego spojrzenia. Również z tego powodu, biografia McCartneya jest wartościową pozycją nie tylko dla fanów The Beatles i samego Paula, ale również innych osób zainteresowanych historią muzyki rockowej.

Editor

Ocena: 10/10

Autor: Peter Ames Carlin
Tytuł: „Paul McCartney. Życie”
Wydawca: Axis Mundi
Data wydania: wrzesień 2011
Tłumaczenie: Piotr Metz
Liczba stron: 343
Oprawa: miękka
Tytuł oryginału: „Paul McCartney. A Life” /2009/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s