Recenzja Phil Sutcliffe „AC/DC Rock ’n’ Roll pod wysokim napięciem: ilustrowana historia” /2011/


ac-dc-rock-n-roll-bookEncyklopedia PWN podaje następującą definicję książki: dokument graficzny, gł. w postaci kodeksu, o określonej liczbie stron, zawierający utrwaloną myśl ludzką; wydawnictwo zwarte; synonim dzieła piśmienniczego. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby biografia zespołu rockowego była, poza tekstem, wypełniona po brzegi zdjęciami, grafikami, plakatami, okładkami płyt czy skanami zespołowych pamiątek w postaci biletów, komiksów, znaczków, koszulek, kart, czy prasowych przepustek.

A taka właśnie jest ilustrowana historia jednego z największy zespołów w dziejach rocka. AC/DC, bo o nich mowa, obecni są na scenie już kilkadziesiąt lat. Na szczęście, właściwie od samego początku, towarzyszył im obiektyw aparatu, który utrwalał rozwój, zmiany, upadki i wzloty Australijczyków. Sfotografowane zostały wszystkie etapy działalności: początki, era Bona Scotta, czasy Briana, aż po nowe tysiąclecie. Dzięki temu na kartach książki mamy zdjęcia zarówno z lat 70-tych, jak i te zupełnie współczesne. Widzimy na nich ogarniętego koncertowym szałem Angusa, skupionego Malcolma, uchwyconego w żartobliwej pozie Bona Scotta, szukającego kontaktu z publicznością Briana Johnsona i nieprzebrane tłumy oddanych fanów. Pojawiają się również znakomici goście, jak Steven Tyler czy Keith Richards. Jest zdjęcie grobu Bona wykonane w trzydziestą rocznicę śmierci, na którym widzimy kwiaty, ale również – jak na jednego z największych rock ’n’ rollowców przystało – butelkę piwa i czarną puszkę zawierającą napój o zawartości 40% alkoholu. Na sąsiadującej z tym zdjęciem stronie możemy się zapoznać z widokiem bielizny Angusa, na której litery AC oraz DC wypadają na pośladkach, a znajdujący się pośrodku piorun uderza… wiadomo gdzie.

Kolejną zaletą tej książki są zawarte w niej cytaty. Wypowiadają się członkowie zespołu i liczni, znamienici goście. I tak – w 1978 roku – Bon Scott „skromnie” zauważył: „nie znalazłem ani jednej takiej grupy grającej jak my. Wszyscy stali jak szafy grające”. I trudno się z nim nie zgodzić… Niezadowolony z ”For Those About To Rock” Malcolm załamywał ręce: „Jezu! Praca nad tym albumem trwała wieczność. Jest posklejany z różnych kawałków i ‘nie płynie’ tak jak powinien”. A Simon Wright tak wspomina swoje dołączenie do AC/DC: „Miałem pełne gacie jak mnie przyjęli. Ale okazali się naprawdę fajnymi, bezpośrednimi ludźmi, bardzo miło się z nimi pracowało”. Billy F Gibbons, Jimmy Page, Joe Perry, Steve Vai, Ace Frehley, Meat Loaf, Rob Zombie, Chester Bennington, to tylko kilka nazwisk gości wypowiadających się na temat zespołu. Jednak za najbardziej pasującą do charakteru AC/DC i najtrafniej opisującą ich styl uznałbym wypowiedź Stevena Tylera podczas wprowadzania AC/DC do Rock and Roll Hall of Fame 10 marca 2003 roku: „Czy czujecie to wrzenie w spodniach, czy waszym dziewczynom robi się mokro? Jeśli nie, to to nie jest AC/DC!” A jeden z najbardziej wymownych cytatów z tej książki brzmi tak: „Musicie znaleźć kogoś innego, wiesz o tym… Cokolwiek robicie… nie przestawajcie”. Tymi słowami Chick Scott zwrócił się do Malcolma Younga po pogrzebie swojego syna.

I to właśnie zdjęcia i wyróżnione w tekście cytaty stanowią o wyjątkowości tego znakomicie wydanego albumu. Opowiedziana pomiędzy nimi historia zespołu i recenzje płyt nabierają dzięki nim bardziej realnego wyrazu. Czasem prawie słyszymy wrzask rozentuzjazmowanej publiczności, czasem jesteśmy wraz z Angusem unoszeni na rękach wielotysięcznego tłumu, a jeszcze innym razem wykonujemy wraz nim i jego gitarą – niemal samobójczy – skok z ogromnych paczek Marshala  wprost na scenę.

Nie ma co się dłużej rozwodzić, „AC/DC Rock ’n’ Roll pod wysokim napięciem: ilustrowana historia” to bardzo starannie i na wysokim poziomie edycyjnym wydana opowieść o żywej legendzie hard rocka. I w niczym nie przeszkadza fakt, że książka ta nie jest oficjalną biografią zespołu.

Editor

Ocena: 9/10

Autor: Phil Sutcliffe
Tytuł: „AC/DC Rock ’n’ Roll pod wysokim napięciem: ilustrowana historia”
Wydawca: Kagra
Data wydania: wrzesień 2011
Tłumaczenie: Michał Kapuściarz
Liczba stron: 224
Oprawa: twarda z obwolutą
Tytuł oryginału: „AC/DC – High-Voltage Rock ‘n’ Roll: The Ultimate Ilustrated History” /2010/


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s