Recenzja Porcupine Tree „We Lost the Skyline” /2008/


Godny polecenia intymny koncert.

W oczekiwaniu na kolejną płytę Porcupine Tree, otrzymaliśmy koncert zarejestrowany w Orlando 4 października 2007 roku. „We Lost the Skyline” to właściwie występ solowy Stevena Wilsona, któremu w czterech utworach towarzyszy John Wesley.

Po krótkiej zapowiedzi pojawia się „The Sky Moves Sideways”. Ten utwór i następujący po nim „Even Less” , mimo że wykonane w wersji wokal plus gitara, nie tracą niczego ze swojego uroku. Steven prezentuje się w nich, zarówno jako bardzo dobry gitarzysta, jak i sprawny wokalista.

Następnie, zapowiedziany jako pierwszy utwór Porcupine Tree, który zaistniał w rozgłośniach radiowych, pojawia się „Stars Die”. Po zmianie gitary z elektrycznej na akustyczną, możemy usłyszeć niezwykle poruszającą wersję tej. W kolejnym utworze – „Waiting” – pojawia się zapowiedziany przez Stevena, John Wesley.

Następnie, zanim wykonany zostaje „Normal”, mamy próbkę poczucia humoru, Stevena Wilsona, który relacjonuje rozmowę ze swoim przyjacielem i mentorem Robertem Frippem. Tu mamy już nie tylko dwie gitary, ale i dwa wokale, a koncert wyraźnie się rozkręca. Gorąca atmosfera na sali utrzymuje się również podczas „Drown with Me”, by niemal sięgnąć zenitu podczas singlowego „Lazarus” z płyty „Deadwing”. Ten utwór to przykład niezwykłej zdolności Wilsona do komponowania nie tylko rozbudowanych utworów, ale również pięknych melodii. Koncertowe wykonanie, które znajdujemy na tym wydawnictwie, całkowicie to potwierdza.

Na finał otrzymujemy jeszcze „Trains”, muzyka cichnie i, wraz z burza oklasków, koncert się kończy.

W przerwach między kolejnymi płytami, często otrzymujemy od wykonawców różnego rodzaju kompilacje, utwory ze strony B singli, czy, cudownie odnalezione po latach, niepublikowane nagrania. Wartość ich jest dyskusyjna, a osiągany efekt wręcz odwrotny. „We Lost the Skyline” do takich wydawnictw nie należy. To nagrany bez żadnego ciśnienia występ, podczas którego możemy poznać inne wersje dobrze znanych utworów, ale i trochę inne oblicze, zwykle małomównego, Stevena Wilsona. Nie bez znaczenia jest tu intymny charakter tego godnego polecenia koncertu.

Rockella

ocena: 8/10

Porcupine Tree „We Lost the Skyline” /2008/
Skład: Steven Wilson acoustic g, g, voc, John Wesley g, bvoc
Wydawca: Transmission Recordings

Tracklista:
1. The Sky Moves Sideways /4.02/
2. Even Less /3.27/
3. Stars Die /4.33/
4. Waiting /3.52/
5. Normal /4.52/
6. Drown With Me /4.09/
7. Lazarus /4.29/
8. Trains /4.04/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s