Recenzja Status Quo „Qui Pro Quo” /2011/


QuidProQuoCoverNowa płyta Status Quo zaczyna się z potężnym wykopem. „Two Way Traffic” i „Rock’n’Roll’n’You” to szybkie rock n’roll’owe numery wykonane z energią i radością charakterystycznymi dla tego typu grania. W tym drugim znajdziemy ponadto świetnie, oldschoolowo brzmiące klawisze. Nogi same rwą się do podrygiwania lub, co najmniej, miarowego wystukiwania rytmu. Nie wiem skąd tak doświadczony zespół ma taką energię, ale najwyraźniej uzyskał dostęp do jakiegoś tajemnego źródła mocy i czerpie z niego garściami.

Muzyka na „Qui Pro Quo” zwalnia dopiero przy „Dust To Gold”. Numer nie jest balladą, ale tempo opada na rzecz cięższego, hard rockowego grania. Rock n’roll’owe numery przeważają jednak zdecydowanie na „Qui Pro Quo”. „Can’t See For Looking”, „Better Than That”, „Movin’ On” są tego kolejnymi przykładami. Takich przykładów jest zresztą znacznie więcej, bo na płycie znalazło się aż 15 utworów. Większość z nich brzmi dynamicznie i z rockowym przytupem.

Na tym tle wyróżniają się wspomniany już hard rockowy „Dust To Gold” oraz przenoszące nas do stylistyki lat 60-tych „Live A Little Light On” i „Reality Check”. Najmniej podobają mi się z kolei countrowy „Can’t See For Looking” i „Let’s Rock” z przesadzonymi partiami sekcji dętej. A na koniec dostajemy jeszcze nowa wersję „In The Army Now”. Nie różni się ona znacząco od tej najbardziej znanej sprzed 25 lat, choć zyskała nieco bardziej rockową wersję – więcej jest gitar kosztem klawiszy. Taki znak czasów.

Zawartość tej płyty to nie żadne qui pro quo, bardzo dobrze słucha się tego nowego albumu Status Quo. Francis Rossi i spółka postawili na rock, szczerość i energetyczne granie, w efekcie czego fani grania spod znaku Foreigner, czy Dire Straits powinni być usatysfakcjonowani.

Editor

Ocena: 7/10

Status Quo „Qui Pro Quo” /2011/
Skład: Francis Rossi – voc, g, Rick Parfitt – g, voc, Andy Bown – kbds, voc, John „Rhino” Edwards – bg, voc, Matt Letley – dr
Wydawca: Edel

Tracklista:
1. Two Way Traffic /3:59/
2. Rock’n’Roll’n’You /3:27 /
3. Dust To Gold /4:51/
4. Let’s Rock /4:28/
5. Can’t See For Looking /3:54/
6. Better Than That /3:18/
7. Movin’ On /4:07/
8. Leave A Little Light On /4:04/
9. Any Way You Like It /3:17/
10. Frozen Hero /4:20/
11. Reality Cheque /4:06/
12. The Winner /3:18/
13. It’s All About You /2:53/
14. My Old Ways /3:04/
15. In The Army Now /4:22/


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s