Recenzja Thesis „Channel 1” /2009/


thesis_channel1_coverLubię, kiedy zespół wyznacza sobie ambitne cele.  Równie mocno doceniam, kiedy wykonawca mierzy siły na zamiary. „Channel 1” warszawskiej grupy Thesis to materiał, który znajduje się gdzieś pośrodku, a ponieważ post rockowe granie z progresywnym zacięciem jest mi bliskie, po materiał Thesis sięgnęłam chętnie. I nie zawiodłam się. A było to tak…

„Persephona” i „Alice” ujęły mnie wykreowanym nastrojem. Dusznym, mrocznym, ale zdecydowanie piosenkowym, takim z okolic dokonań formacji Maynarda Jamesa Keenana. Zresztą mam wrażenie, że panowie z Thesis lubią i cenią płyty zarówno Tool, jak i A Perfect Circle, bo i brzmienie „Like A Child” oscyluje w podobnych rejonach. Ciekawe jest to granie, a inspiracja godna docenienia. Na szczęście odnoszę wrażenie, że muzycy Thesis są niezłymi instrumentalistami, bo inaczej ten eksperyment nie miałby szans powodzenia. Z kolei takim utworom jak „Leaving Physical” i „Not A Pean” bliżej jest do dokonań Anathemy czy Katatonii. Nie zmienia się tylko jedno – numery zdecydowanie się bronią, nastrój jest utrzymany, a płyta wciąga na dobre. Mroźny, surowy klimat mamy również w „Selfseduced”. To kolejny numer, w którym ważną rolę odgrywa bas, któremu sekundują akustyczne i elektryczne gitary. Trochę tym razem zgrzyta wokal i „słowiański” angielski, ale za to gitarowe solo jest naprawdę wysokich lotów. Akustyczne miniatury wprost uwielbiam, więc „Hidden Plastic Earrings” należy do moich ulubionych kompozycji na „Channel 1”. Kończący zasadniczą część płyty „Nourisher” to powrót do brzmień a la Tool. Słychać to znów w wyraźnie w zmianach tempa, mrocznym nastroju i – tu brawa – świetnej pracy sekcji.

Kolekcjonerskie wydanie w digipacku wzbogacone jest o akustyczne wykonania pięciu kompozycji: „Alright”, „Leaving Physical”, „Hidden Plastic Earrings”, „Persephona” i „Like A Child”. Zostały one zarejestrowane podczas występu zespołu w warszawskim klubie Proxima.

„Channel 1” jako całość brzmi bardzo spójnie. Widać wyraźnie, że zespół postawił sobie ambitny cel, który udało mu się zrealizować. Mocną stroną płyty jest także jednorodny nastrój utrzymany od pierwszego do ostatniego dźwięku. Jeśli kolejny album przyniesie bardziej oryginalną muzykę, w której będzie więcej niepowtarzalnego brzmienia Thesis, może to być potężny zastrzyk bardzo ciekawej energii na naszym rynku muzycznym.

Rockella

Ocena: 7/10

Thesis „Channel 1” /2009/
Skład: Paweł Staniowski – dr, Jan Kaliszewski – bg, Jerzy Rajkow-Krzywicki – g, Łukasz Krajewski – voc, Jan Rajkow-Krzywicki – g
Wydawca: Thesis

Tracklista:
1. Persephona/5:47/
2. Alice /3:28/
3. Like A Child /5:37/
4. Leaving Physical /6:34/
5. Not A Pean /7:07/
6. Selfseduced /5:54/
7. Hidden Plastic Earrings /1:44/
8. Nourisher /8:03/
9. Alright /unplugged/ /4:13/
10. Leaving Physical /unplugged/ /5:54/
11. Hidden Plastic Earrings /unplugged/ /1:55/
12. Persephona /unplugged/ /4:24/
13. Like A Child /unplugged/ /8:08/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s