Recenzja Timothy White „Bob Marley – Życie. Catch a Fire” /2011/


Bob-Marley-Zycie-Catch-a-Fire_Timothy-WhiteCzy można napisać biografię żyjącego artysty nie zamieniając z nim twarzą w twarz ani słowa? Można, tylko po co? Czy można zamknąć kilkudziesięcioletnią historię twórczości artysty w 150 stronach książki? Można, tylko co to za biografia? Czy można takich książek wydać trzy w dwa lata  i planować przygotowanie kolejnej? Można, tylko jaka jest ich wartość?

Na szczęście „Bob Marley – Życie. Catch a Fire” autorstwa Timothy’ego White’a do nich nie należy. Autor poświęcił całe lata 70-te na dociekanie prawdy o życiu i twórczości Boba Marleya. A trzeba sobie uświadomić, że sprawa nie była prosta. White podróżował między Stanami, Jamajką i Anglią, aby książka była materiałem wiarygodnym, ciekawym i przynoszącym pełny obraz artysty. Aby tak się stało, zgłębiał tajniki dialektu patois, którym posługiwał się Bob. W trakcie pracy nad książką autor przeszedł kryzys osobowości, miał problemy finansowe i został oszukany przez współpracownika. Nie poddał się jednak, czego efektem jest dzieło jego życia, pozycja uznawana w świecie reggae za biblię.

„Bob Marley – Życie. Catch a Fire” przeprowadza nas od żmudnych ustaleń prawdziwej daty urodzin Marleya, przez całe życie, aż po śmierć. Książka była przez autora wielokrotnie aktualizowana i już praktycznie od daty pierwszego wydania, praca trwała nadal.  Dzięki temu pojawiały się dodatkowe treści rzucające nowe światło na wszystkie istotne aspekty życia głównego bohatera. A było ich trzy: on sam ze swoją muzyką, Jamajka i siła wiary. Cała kultura rasta to bardzo ważny element, który dodaje perspektywę, bez której nie sposób zrozumieć muzyki reggae, w tym twórczości Wailersów.

Opisywana biografia Marleya, poza jego życiorysem, zawiera mnóstwo dodatkowej treści. Możemy w niej znaleźć historię powstawania książki, wcześniej niepublikowaną wersję przedmowy, niepublikowany wywiad pochodzący z okresu pracy nad książką, odtajnione komunikaty CIA i Departamentu Stanu, a także zeznania autora z procesu wytoczonego przez byłego menedżera  i wydawcę Boba Marleya, Danny’ego Sims’a przeciwko żonie artysty Ricie Marley. Na ostatnich kilkudziesięciu stronach została bardzo szczegółowo opisana i omówiona dyskografia Marleya i The Wailers.

Zważywszy na zawartość książki, powinien po nią sięgnąć każdy, kto interesuje się muzyką. Dla fanów reggae to pozycja obowiązkowa, a dla pozostałych nieocenione źródło wiedzy o okolicznościach w jakich rodził się ten nurt muzyki, który inspiruje i stanowi natchnienie dla wielu artystów do dzisiaj.

Editor

ocena: 10/10

Autor: Timothy White
Tytuł: Bob Marley – Życie. Catch a Fire
Wydawca: Axis Mundi
Data wydania: styczeń 2011, wydanie II uzupełnione
Tłumaczenie: Artur Jarosiński, Maciej Magura Góralski
Opieka merytoryczna: Sławomir Gołaszewski
Tłumaczenie piosenek: Michał Lubay Lubiszewski, Marta Szelichowska
Liczba stron: 441
Oprawa: miękka
Tytuł oryginału: Catch a Fire – The Life of Bob Marley, /1983, 1989, 1991, 1992, 1994, 1998, 2002/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s