Recenzja A King Crimson ProjeKct „A Scarcity Of Miracles” /2011/


scarcity_of_miraclesWszystko zaczęło się jeszcze w 2009 roku, od spotkania Roberta Frippa i Jakko Jakszyka. Swobodne improwizacje wcale nie zapowiadały pełnego albumu. Dopiero uzupełnienie składu o Mela Collinsa, a później Tony’ego Levina i Gavina Harrisona, spowodowało, że powstające utwory nabrały ostatecznych kształtów.

W ten sposób powstał album, sygnowany nazwą King Crimson ProjeKct. Muzyka, która go wypełnia nie jest typową twórczością charakterystyczną dla King Crimson. Mamy tu, co prawda, utwory obfitujące w ciekawe brzmienia o jazz rockowych korzeniach, ale kompozycje są znacznie bardziej przystępne.

Album rozpoczyna kompozycja tytułowa „A Scarcity Of Miracles”. Muzyka płynie powoli, mamy wiec mnóstwo czasu by wsłuchać się dokładnie w gitarowe partie Frippa i Jakszyka, spokojny, ale emocjonalny śpiew tego drugiego i saksofonowe wstawki Collinsa. To znakomity początek płyty, po którym następuje „The Price We Pay”. Krótszy od poprzednika, z niemal piosenkowym refrenem oraz fantastyczną solówką gitarowa i saksofonowymi akcentami w środku utworu. Trzecia kompozycja na płycie, zatytułowana „Secrets”, to moim zdaniem najlepszy utwór tego albumu, a jednocześnie coś na kształt współczesnej definicji jazz rocka. Muzycy włączają się po kolei, każdy ma chwilę prawie wyłącznie dla siebie, a kulminacją jest świetna partia basu około 4 minuty. Tony Levin i jego stick w roli głównej. Majstersztyk! Pozostałe trzy utwory na płycie: „This House”, „The Other Man” i „The Light Of Day”, zbudowane są na podobnej zasadzie. Wyraźnie słychać w nich improwizowane fragmenty, dość luźno powiązane ze sobą, lecz zagrane z wielką precyzją.

Dla kogo jest album „A Scarcity Of Miracles”? Z pewnością dla fanów King Crimson. Wszyscy oni znajdą tu to, co w twórczości Roberta Frippa cenią najbardziej. Niebanalne kompozycje, ciekawe aranżacje i mistrzowskie wykonanie. Paradoksalnie jednak, nowy album King Crimson ProjeKct, może przysporzyć Robertowi Frippowi nowych słuchaczy. Albumu słucha się przyjemnie, muzyka jest przystępna i choć nie należy do najłatwiejszych w odbiorze, nie wymaga – w odróżnieniu od wielu płyt King Crimson – żadnych szczególnych okoliczności.

Jeśli na jednej płycie spotykają się tacy artyści, jak Robert Fripp, Jakko Jakszyk, Mel Collins, Tony Levin i Gavin Harrison to efekt musi być wyjątkowy. Nie sposób nie docenić kunsztu i wirtuozerii, z którymi na „A Scarcity Of Miracles” mamy do czynienia.

Editor

Ocena: 9/10

King Crimson ProjeKct „A Scarcity Of Miracles” /2011/
Skład:  Robert Fripp – guitars, soundscapes, Mel Collins – alto & soprano saxophones, flute, Jakko M Jakszyk – guitars, vocals, gu zheng, keyboards, Tony Levin – bass, chapman stick, Gavin Harrison – drums & percussion.
Wydawca: Discipline Golbal Mobile.

Tracklista:
1. A Scarcity of Miracles /7:26/
2. The Price We Pay /4:48/
3. Secrets /7:47/
4. This House /8:37/
5. The Other Man /5:59/
6. The Light of Day /9:02/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s