Recenzja Ciryam „Człowiek motyl” /2008/


ciryam

Album „Człowiek motyl” Ciryam ukazał się w 2008 roku. Znalazło się na nim dziewięć nowych utworów oraz dwie piosenki z tekstem w wersji angielskiej.

Krośnieńska kapela zaprezentowała bardzo melodyjną i przebojową wersję metalu. „Venus” czy „Color” to ostre brzmienia gitar z dynamiczną grą perkusji plus chwytliwe partie klawiszy i wybijający się na pierwszy plan wokal. Jeszcze ostrzejszy wydaje się być trzeci na płycie „Twarze Faraonów”. Mamy tu większe zmiany tempa i to właśnie kontrast między tymi spokojniejszymi a mocniejszymi rockowymi fragmentami wywołuje to wrażenie. Na koniec utworu pojawia się jeszcze zwracająca uwagę solówka gitarowa. Z kolei „Niczyja” brzmi niemal klasycznie metalowo, a orientalne smaczki dodają tej piosence ciekawego charakteru. Klawiszowe a później gitarowe pasaże, w tle których słyszymy potężne brzmienie perkusyjnej stopy to znaki rozpoznawcze tego utworu. Dalej mamy również metalowo brzmiące „Virus” i „Diler”. Inny nastrój przynosi dopiero „Wezuwiusz”. Jest dużo wolniej, nostalgiczniej i bardziej balladowo. Spokojniejsza, choć nie balladowa, jest również „Skała”. Słyszymy tu typowe dla gatunku brzmienia klawiszy i krótkie, ale świetne gitarowe solo. Jeszcze tylko utwór „Igła” i zasadnicza część płyty dobiega końca.

Bonusy w postaci anglojęzycznych wersji utworów „Venus” i „Virus” muzycznie nie różnią się niczym od oryginalnych wykonań.

To, co nie przekonuje mnie na tej płycie to, po pierwsze, teksty. Mam wrażenie, że są nierówne i w części z nich /”Color”/ nie znajduję głębszej treści. Po drugie zastanawiam się, jaki jest cel nadawania anglojęzycznych tytułów piosenkom z polskim tekstem? Jeszcze o tyle, o ile „Virus” czy „Venus” mają swoje anglojęzyczne odpowiedniki, o tyle „Color” /w jakim to jest właściwie języku?/ budzi już tylko zdumienie. Trzecia sprawa to brzmienie klawiszy. Jest bardzo cienka granica między cenioną rockową prostotą /”Niczyja”/, a banałem /”Venus”/.

Trzeba natomiast podkreślić, że płyta ukazała się w postaci atrakcyjnego digipaku i ten fakt, a także obecne na tym wydawnictwie bonusy, powinny zostać przez fanów zespołu docenione.

Rockella

Ocena 5/10

Ciryam „Człowiek motyl” /2008/
Skład: Monika Węgrzyn – voc, Robert Węgrzyn – g, Grzegorz Makiel – g, Mateusz Sieńko – kbds, Sławomir Zajchowski – bg, Damian Jurek – dr.
Wydawca: Fonografika

Tracklista:
1. Venus /4:19/
2. Color /4:49/
3. Twarze faraonów /4:29/
4. Niczyja /5:46/
5. Virus /3:24/
6. Diler /4:33/
7. Wezuwiusz /6:17/
8. Skała /4:29/
9. Igła /4:23/
10. Venus /english version/ /4:20/
11. Virus /english version/ /3:24/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s