Recenzja Jon Anderson „Survival And Other Stories” /2010/


jon_anderson_survivalGeneza tej płyty jest dość niesamowita. W 2007 roku Jon Anderson zaprosił do współpracy swoich fanów. Poprzez Internet otrzymał pomysły utworów, wybrał jedenaście z nich, a następnie nagrał. „Survival And Other Stories” została początkowo wydana w nakładzie 1500 egzemplarzy, a jej dystrybucja odbywała się podczas koncertów Jona, solowych oraz z Rickiem Wakemanem. Znakomite przyjęcie albumu spowodowało, że teraz trafia on do regularnej dystrybucji.

Dzięki takiej formule kompozycji, płyta ma dość niespójny charakter. Są tu fortepianowe ballady /”Cloudz”/, kompozycje, w których głosowi Jona towarzyszy jedynie akustyczna gitara /” Effortlessly”/, ale również utwory rozbudowane aranżacyjnie /” Big Buddha Song”, swoją drogą największa wpadka na płycie/. To jednak właściwie jedyny zarzut pod jej adresem.

Aż trudno uwierzyć, że Anderson zmagał się z problemami wokalnymi. Jego głos – choć może miejscami nieco bardziej matowy – jest silny, czysty, a piosenki wykonywane są z niezwykłą energią /” Love of the Live”/. Przypominają się czasy świetnego albumu „Change We Must” z 1994 roku /”New New World”/, a kilka kompozycji spokojnie mogłoby się znaleźć na płytach Yes /”Understanding Truth”, „Unbroken Spirit”/. Regułą na tym albumie jest z resztą to, że balladowy repertuar prezentuje się znakomicie, a „Unbroken Spirit”, „Cloudz” czy „Just One Man” należą do najcudowniejszych kompozycji w całej karierze Andersona. Świetne wrażenie robią też niemal popowe piosenki /” Love and Understanding”/, podane jednak w tak wysmakowany sposób, że słucha się ich z wielką przyjemnością.

Nie jest to dzieło wybitne, ale to właśnie dzięki takim płytom chce się pisać i mówić o muzyce, sięgać po kolejne albumy. „Survival And Other Stories” to refleksyjna, dająca nadzieję płyta silnego człowieka, który nie poddał się, kiedy w jego życiu pojawiły się problemy, dzielącego się teraz swoimi przeżyciami ze słuchaczami.  Motto ze wspomnianego już wielkiego przeboju Jona Andersona jest wciąż żywe: change we must to live again.

Rockella

ocena: 7/10 

Jon Anderson „Survival And Other Stories” /2010/

Wydawca: Gonzo
 
1. New New World /04:14/
2. Understanding Truth /02:24/
3. Unbroken Spirit /03:57/
4. Love of the Live /02:49/
5. Big Buddha Song /05:31/
6. Incoming /07:56/
7. Effortlessly /03:11/
8. Love and Understanding /04:13/
9. Just One Man /04:30/
10. Sharpening the Sword /03:40/
11. Cloudz /06:06/
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s