Recenzja Lecter „Inside / Outside” /2011/


Lecter_Inside-Outside-coverZespół Lecter, choć składa się z czterech osób, to raczej „one man show”. Liderem grupy, kompozytorem i autorem tekstów jest Roman Bereźnicki. To w jego głowie urodził się pomysł na styl grania, teksty, muzykę, a także realizację nagrań albumu „Inside / Outside”.

W materiałach prasowych zespół przyznaje się do inspiracji twórczością takich wykonawców, jak Depeche Mode, David Bowie, Ministry, Joy Division czy U2. I trudno się z tym opisem nie zgodzić. Na „Inside / Outside” znajdziemy bowiem 12 kompozycji czerpiących z alternatywnych form muzyki rockowej charakterystycznej dla lat 80-tych z dużą dawką syntezatorów i brzmień elektronicznych.

Od pierwszego przesłuchania natrafić można na łatwo wpadające w ucho melodie i – noszące znamiona przebojowych – refreny. Tak jest zarówno w energetycznym „Hidden Soul”, jak i bardziej stonowanym „Broke My Head”. Z kolei w jednym z bardziej gitarowych „Sign” odnajdziemy ciekawie wykorzystaną trąbkę. Moje ulubione w całym zestawie to portisheadowy „November”, „Life Dice”, w którym po depeszowsku wyważone zostały proporcje pomiędzy rockowymi gitarami a elektroniką, dynamiczny „Don’t Stop Me” i charakteryzujący się świetnym beatem „Morning”. A to jeszcze nie wszystko. Zimnofalowe „Hold Me Now” i „Somewhere”, czy „Over” nawiązujący do twórczości Depeche Mode z pewnością znajdą swoich zwolenników.

Większość utworów znajdujących się albumie Lecter ma „radiową” długość, przekonujące melodie i – jak na polski rynek – oryginalne brzmienie. Ciekaw więc jestem, jak uda się zespołowi zaistnieć na falach eteru i to nie tylko Radia Opole, które – podobnie jak serwis Rockella.pl – objęło swym patronatem album „Inside / Outside”. Moim zdaniem jest to materiał, któremu warto poświęcić trochę uwagi, a jeśli ktoś nie wierzy, będzie mógł się o tym przekonać 21 lipca, kiedy to Lecter zagra podczas tegorocznej edycji Castle Party, jako gość specjalny.

Editor

Ocena: 8/10 
Lecter „Inside / Outside” /2011/
Skład: Roman Bereźnicki – voc, g, bg, kbds, perc, Bolek Bereźnicki – g, Sławek Nykiel – bg, Dominik Jończyk – dr. Gościnnie: Hanna Holewik – bvoc, Grzegorz Łyga – tr.
Wydawca: Icaros Records
Tracklista:
1. Help /3:26/
2. Don’t Stop Me /3:06/
3. Morning /3:49/
4. I’ll Come /3:54/
5. Hidden Soul /3:24/
6. Broke My Head /3:33/
7. Over /5:06/
8. Hold Me Now /3:47/
9. Life Dice /4:24/
10. Somewhere /3:38/
11. Sign /4:04/
12. November /4:08/
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s