Recenzja Led Zeppelin „IV” /1971/


Led_Zeppelin-IVCzwarta płyta Led Zeppelin to już absolutna klasyka. Album ukazał się 40 lat temu i był najbardziej eklektycznym dziełem zespołu. Znalazło się na nim osiem utworów, wśród których można znaleźć zarówno kompozycje hard rockowe, rock n’rollowe, bluesowe, jak i te inspirowane muzyką folkową. Ale po kolei.

Czwórkę otwiera „Black Dog”, hard rock w czystej postaci. Bonham i Jones czuwają, aby utwór miał groove, a Page dodaje od siebie gitarowe smaczki w typowy dla siebie sposób. Dzięki temu otrzymujemy utwór, który nie tylko brzmi hard rockowo, ale niejako tan gatunek definiuje. Wokal Planta, co ciekawe, pojawia się głównie w tych momentach, kiedy muzyka cichnie lub przynajmniej odsuwa się w tło. Dzięki takiemu zabiegowi, wokalistę słychać mocniej i wyraźniej, a jest czego posłuchać. To właśnie dzięki wykonaniom takich utworów jak „Black Dog” Robert Plant zapewnił sobie muzyczną nieśmiertelność.

Dalej mamy „Rock And Roll” i – w tym przypadku – tytuł mówi wszystko. Klasyczny numer, choć w zeppelinowej aranżacji nabiera nieco mocy i nie kojarzy się aż tak mocno ze skocznym stylem tańca.

„The Battle Of Evermore” przynosi kolejna zmianę tematu. Tym razem mamy do czynienia z gitarową akustyczną kompozycją, w której po raz kolejny Plant wspina się na wokalne wyżyny.

Następnie nadchodzi czas na „Stairway To Heaven”. Osiem minut muzyki, w której doświadczyć można tego, co najlepsze w hard rockowym graniu, co spowodowało, że Led Zeppelin stał się punktem odniesienia dla wielu pokoleń muzyków i słuchaczy. Zaczyna się spokojnie, od akustycznej gitary i śpiewu Roberta Planta. Później dołączają kolejni muzycy, utwór stopniowo przyspiesza, robi się głośniejszy, a gitarę akustyczną zastępuje elektryczna. Melodia grana przez Page’a w środkowej części to, swoją drogą, jeden z najbardziej znanych i zarazem najpiękniejszych motywów gitarowych w historii muzyki. Kulminacja nadchodzi, kiedy Bonham zaczyna atakować swój zestaw ze zdwojoną mocą. Możemy usłyszeć to, co najbardziej charakteryzowało jego perkusyjny styl – prostotę i siłę. Nie dziwi więc, że „Stairway To Heaven” stał się najbardziej znanym utworem w twórczości Led Zeppelin i jednym z najbardziej znanych w historii rocka w ogóle.

Następna kompozycja – „Misty Mountain Hop” – jest z kolei przykładem prostego, motorycznego wręcz grania. Na tym tle znów prym wiedzie wokal Planta, który raz śpiewa wspólnie z instrumentami, a raz zdecydowanie nad nimi dominuje prezentując bogate ozdobniki.

Trochę zapomniany i trochę niedoceniany „Four Sticks” to utwór wyjątkowy, w którym Bonzo zagrał przy użyciu czterech pałeczek. Stąd z resztą pochodzi tytuł piosenki.

Po nim mamy wyraźnie inspirowaną muzyką folkową piosenkę „Going To California”. Akustyczna gitara Page’a i śpiew Planta brzmią miejscami jak muzyka ulicznych grajków. Jest balladowo i bardzo emocjonalnie.

Na koniec, podobnie jak na otwarcie, mamy potężną dawkę znakomitego hard rocka. „When The Levee Breaks” to po raz kolejny motoryczna gra perkusji, zachwycające partie wiodącej gitary oraz wokalne i harmonijkowe popisy Planta. Fantastycznie słucha się tego numeru, kiedy równo i zdecydowanie mknie jak rozpędzona lokomotywa, a kiedy się kończy, chciałoby się więcej i więcej i więcej.

Cóż można powiedzieć tytułem podsumowania o Zoso, płycie, która od niemal 40 lat jest symbolem rockowego grania, która ten gatunek definiowała i jest kamieniem milowym w historii? To po prostu kanon, a jak się miało później okazać, nie było to absolutnie ostatnie słowo Led Zeppelin. A żeby nie było tak patetycznie, zwróćcie uwagę na okładkę tego wybitnego dzieła. Znajdziecie tam fragment obdrapanej ściany, na której wisi obrazek przedstawiający zgarbionego mężczyznę wspierającego się na lasce, niosącego ogromną paczkę chrustu. Jasne?

Editor

Ocena: 10/10 

Led Zeppelin „IV” /1971/
Skład: Jimmy Page – g, Robert Plant – voc, harm, John Paul Jones – bg, kbds, John „Bonzo” Bonham – dr
Wydawca: Atlantic Records

Tracklista:
1. „Black Dog” /4:54/
2. „Rock And Roll” /3:40/
3. „The Battle Of Evermore” /5:51/
4. „Stairway To Heaven” /8:00/
5. „Misty Mountain Hop” /4:38/
6. „Four Sticks” /4:44/
7. „Going To California” /3:31/
8. „When The Levee Breaks” /7:07/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s