Recenzja Love De Vice „Numaterial” /2010/


Love_De_Vice_NumaterialRecenzję „Numaterial” zacznijmy od listy gości. Po pierwsze, w utworach „With You Now”, „Heavy Cross”, „Letter In ‚A’ Minor” oraz „Megiddo” pojawia się Michał Jelonek. Po drugie, niesamowity urok „Love or Illusion” zapewnia brzmienie sitaru, na którym zagrał Tomasz ‚Ragaboy’ Osiecki. Po trzecie, w tym samym utworze, pojawia się tercet Meart, który dołożył od siebie koreańskie bębny. I na koniec – last but not least – za wszystkie aranżacje i brzmienie klawiszy odpowiada – nazywany siódmym członkiem zespołu – Jacek Melnicki. Wytrawnym słuchaczom jest on zapewne dobrze znany jako były klawiszowiec Riverside, którego możemy usłyszeć na płycie „Out of Myself”. Obecnie Jacek Melnicki prowadzi studio nagran DBX, w którym wszystkie swoje nagrania realizuje Love De Vice.

„Numaterial”, drugi album zespołu, trafił do rąk słuchaczy na jesieni ubiegłego roku. Składa się na niego 7 utworów, które pokazują cięższe, ostrzejsze niż na debiucie oblicze Love De Vice. Widać postęp z płyty na płytę, nowe brzmienia, nowe inspiracje.

Tak jest choćby w drugim na płycie utworze „Hermit”. Od początku do końca jest ostro i zdecydowanie, a gitarowe solo w końcówce ma wręcz metalowy charakter. Podobną sytuację mamy w, dedykowanym pamięci Ronniego Jamesa Dio, „Heavy Cross”.

Ale mamy tu również łagodniejsze, wolniejsze fragmenty. Należy do nich choćby „Megiddo”. Utwór kojarzy się z dokonaniami zespołu Metallica, szczególnie pod względem wokalnym. Kolejny raz warto również zwrócić uwagę na tekst, tym razem poświęcony biblijnemu miastu, które odgrywało istotną rolę w czasach Starego Testamentu. W balladowym klimacie utrzymane jest również „With You Now”. Piękna melodia, śpiew nawiązujący do stylu Iana Andersona z Jethro Tull i znakomite uzupełnienie rockowego utworu przez brzmienie skrzypiec plus stylowa gitarowa solówka. Ten utwór to bardzo mocny fragment płyty. Podobnie jak „Letter In ‘A’ Minor”. Ponad 13. minut dobrej lekcji klasyki rocka w wersji z XXI wieku. Są i smyczki i klawisze, intrygująca gitara i przejmujący wokal, które w ryzach utrzymuje świetna praca sekcji. Liczne zmiany tempa i nastroju powodują, że „Letter In ‘A’ Minor” słucha się z zapartym tchem. Nie jest bowiem sztuką nagrać długi utwór. Sztuką jest zainteresować nim słuchacza i tak skomponować tak, by jego długość była uzasadniona wielowątkowością. Tak też jest w tym przypadku.

Jednak kluczowym momentem podczas słuchania „Numaterial” jest „Love Or Illusion”. Aż trudno uwierzyć, że ta piosenka nie powstała w latach 70-tych ubiegłego stulecia i nie pochodzi z którejś z płyt Led Zeppelin. I nie chodzi to o kopiowanie, a raczej o tworzenie z szacunkiem dla tradycji. Zaczyna się, o czym już było we wstępie, pięknym intro zagranym na sitarze, a później jest jeszcze ciekawiej. Cały czas mamy sitar, grającą ciekawe podziały i akcenty sekcję, dobrze uzupełnianą gitarami. A ocierający się o doskonałość śpiew Pawła Graneckiego powoduje, że bez zamykania oczu przenosimy się w najlepsze hard rockowe klimaty. Po takim wykonaniu „Love Or Illusion” na żywo, w czasach szalejących gruppies, miałby problem ze spokojnym opuszczeniem sceny.

W ciągu zaledwie roku od ukazania się „Dreamland”, Love De Vice powróciło z płytą jeszcze lepszą niż debiut. Muzyka na „Numaterial” jest bardziej dojrzała, dopracowana i znacznie bardziej zróżnicowana. Był czas, że ta płyta nie opuszczała mojego odtwarzacza całymi dniami.

Editor

ocena: 9/10

Love De Vice „Numaterial” /2010/
Skład: Paweł „Ozzie” Granecki – voc, Robert „Robur” Wieczorek – g, Andrzej „Messi” Archanowicz – g, Robert „R.i.P” Pełka – bg, Krzysztof „Krzychu” Słaby – kbds, Tomasz „Kudel” Kudelski – dr; gościnnie: Michał Jelonek, Tomasz „Ragaboy” Osiecki, tercet Meart.
Wydawca: BlackFieldMedia

Tracklista:
1. Cold Sun Goodbye /4:38/
2. Hermit /4:07/
3. Megiddo /7:31/
4. Love or Illusion /7:13/
5. With You Now /4:13/
6. Heavy Cross /5:57/
7. Letter In ‘A’ Minor /13:05/


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s