Recenzja Night Rider Symphony /2010/


night_rider_symphonyNiełatwo zmierzyć się z muzyką klasyczną… niewielu muzyków rockowych to potrafi, dlatego byłem bardzo ciekaw jak wypadnie w tej roli Night Rider Symphony.

Pierwsze wrażenie, bardzo pozytywne, wywarła na mnie okładka, w którą włożono dużo pracy i zaangażowania. Wydawnictwo prezentuje się okazale i jest miłe dla oka. To bardzo ważny element, ponieważ pokazuje jak poważnie podchodzi się do tematu.

Płyta rozpoczyna się uwerturą z pięknymi głosami akcentującymi słowa ,,Night Rider Symphony”. Aranżacyjnie smyki przeplatane z dęciakami i delikatnym fortepianem płynnie przechodzą w temat główny ,,W grocie Króla Gór” E.Griega. Wejście bębnów, basu i gitary bardzo rytmizuje utwór. Ciekawy pomysł na połączenie tematu głównego z wokalizą. Solo gitarowe wymiecione na rozpędzonym riffie… bardzo pomysłowo.

Jedziemy dalej. ,,Burre” J.S.Bacha (,,Nie trzeba nieba”) zagrany na rockowo z fajnym drivem i ciekawą wokalizą. Wyróżnia się slapujący bas w pomoście i krótkie solo gitarowe w końcówce unisono z wokalem. Zakończenie typowo ,,bachowskie” na smyki i dęciaki. Dobra robota!

W ,,Carpe Diem” (,,Marsz Turecki”) wyróżnia się ciekawy pomysł od słów ,,Żyj! Pełnią swoich sił…” na wokalizę opartą na refrenie ,,Tureckiego” i szybki wirtuozowski temat wchodzący w spokojne solo gitarowe. Przemyślane zakończenie zarówno w warstwie tekstowej jak i muzycznej. ,,Chopin” to temat z ,,Preludium e-moll” grany na fortepianie na podkładzie przywodzącym na myśl poczynania Pink Floyd i piękna gitara rozwijająca kolejny temat z ,,Etiudy rewolucyjnej”, a następnie ,,Poloneza As-dur”. Przewaga gitary, ale to nie dziwi, bo to przecież opracowanie ,,Valdiego”. Profesjonalny mix tego co najlepsze w Chopinie!

W moim przekonaniu płyta jest trochę nierówna – kolejne utwory nie porywają tak jak pierwsze sześć pozycji.

Podsumowując, bardzo dobra produkcja, wysoki poziom wykonawczy i ciekawe pomysły aranżacyjne. Jest to przedsięwzięcie z rozmachem i jestem pełen szacunku dla pracy włożonej w ten projekt. Nasuwa się jednak pytanie, które mnie dręczyło od pierwszego przesłuchania płyty – jak wiele koncertów zagra w Polsce Night Rider Symphony? Taki projekt wymaga odpowiedniej oprawy scenograficznej, zachowania klimatu płyty ,orkiestry i…dużych pieniędzy na organizację koncertu… czego oczywiści życzę!

Czoper

Ocena: 8/10

Night Rider Symphony /2010/
Skład: Małgorzata Augustynów-Ujek – voc, Paweł Kiljański – voc, Jacek Zieliński – dr, Paweł Penksa – kbds, Waldemar Szoff – g, Jarek Michalski – bg, gościnnie: Christophe de Voise – dyrygent, Marek Piekarczyk – voc.
Wydawca: Agencja Muzyczna MDM

Tracklista:
1. Uwertura (Christophe de Voise)
2. W grocie Króla Gór -„W grocie Króla Gór”- (Edward Grieg)
3. Nie trzeba nieba – „Bourrée in E minor” (J. S. Bach)
4. Carpe Diem – “Rondo alla Turca” (W. A. Mozart)
5. Z tobą na wieczność… – “Jezioro Łabędzie”(P. Czajkowski)
6. Chopin (F. Chopin):
– Preludium c-moll, op.28 no.4,
– Etiuda Rewolucyjna c-moll,
– Polonez As-dur op.53,
– Walc Es-dur op.18
7. Rycerz – „Trepak” z suity „Dziadek do orzechów”(P. Czajkowski)
8. Romans hiszpański – (C. de Voise)
9. Corrida – „Carmen” (G. Bizet)
10. Matka Noc – „Sonata Księżycowa” (L. van Beethoven)
11. Cztery pory… – „Cztery pory roku”(A. Vivaldi)
12. O Fortuna – „Carmina Burana” (C. Orff)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s