Recenzja Robert Godwin „The Illustrated Collector’s Guide To Kate Bush” /2005/


kate_bush_illustrated_collectors_guide2

Kate Bush nie rozpieszcza swoich fanów. Płyty wydaje rzadko, koncertuje jeszcze rzadziej. Z tym większą radością, w nieustającym oczekiwaniu na nowy album, wszedłem w posiadanie „The Illustrated Collector’s Guide To Kate Bush”.

Ta wydana w języku angielskim pozycja autorstwa Roberta Godwin’a to przewodnik po twórczości Kate Bush uwzględniający wszystkie pola działalności artystki na przestrzeni całej kariery. Znajdziemy w nim oczywiście charakterystyczne dla tego typu wydawnictw zestawienie wszystkich albumów, mini albumów, bootlegów i zapisów wideo występów Kate. Każda płyta, oprócz tracklisty i okładki, ma swoje krótkie omówienie.

Ale „The Illustrated Collector’s Guide To Kate Bush” to coś więcej. Autor zamieścił w nim na przykład spis kompilacji z całego świata, na których znalazł się choć jeden utwór Kate Bush. Wśród składanek wydanych na rzecz Greenpeace, płyt z utworami świątecznymi i różnego rodzaju wydawnictw typu greatest hits, znaleźć można trzy płyty, które ukazały się w Polsce. Są to wydane przez Pomaton EMI podsumowania najlepszych utworów, które znalazły się w notowaniach Listy Przebojów Programu III w 1986, 1988 i 1989 roku.

Przewodnik ten zawiera również listę najpopularniejszych fanzinów i stron internetowych poświęconych Kate Bush. Gdyby to dla kogoś nadal było mało, może znaleźć w nim spis wszystkich wystąpień telewizyjnych Kate Bush, płyt z wywiadami, singli wydanych w postaci kaset /sic!/ oraz wydawnictw promocyjnych, na których poza muzyką znalazły się wywiady lub zdjęcia.

„The Illustrated Collector’s Guide” to bardzo rzetelny, czytelnie skatalogowany przewodnik po twórczości Kate Bush. I choć nie jest w stanie zastąpić nowej płyty, o koncercie nawet nie wspominając, warto po niego sięgnąć. Nawet słaba w niektórych przypadkach jakość zdjęć, mimo kredowego papieru, na którym zostały wydrukowane, nie jest w stanie odebrać radości z zapoznawania się ze szczegółami tak egzotycznych pozycji, jak bułgarskie wydanie „Never For Ever”, czy argentyńska wersja „Hounds Of Love”.

Editor

ocena: 9/10
Autor: Robert Godwin
Tytuł: „The Illustrated Collector’s Guide To Kate Bush”
Wydawca: Collectors Guide Ltd.
Data wydania: 2005, 2nd Edition
Liczba stron: 104
Oprawa: miękka
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s