Recenzja Various Artists „Zapnij mnie” /2011/


various-artists-zapnij-mnie-coverZ jednej strony znajdziemy na niej przekrój polskiego rocka, a nawet bluesa, sięgającego od progresji, poprzez grunge, aż po hard rock. Muzycznie jest naprawdę ambitnie. Mamy tu fantastyczny utwór instrumentalny grupy Krzak „Andrea”, znakomitą balladę SBB „Camelele”, czy sabbathowy „Nie wiedzieć nic” Mchu. Dość silnie reprezentowany jest rock progresywny. Jest Collage z „Living In The Moonlight”, Strawberry Fields z przepięknym „Beautiful” i gotycki Moonlight prezentujący “List z raju”. Wydawanie płyt nie jest działalnością charytatywną, więc mamy i przeboje, które mają zapewnić sprzedaż. Płytę otwiera koncertowa symfoniczna wersja „Kołysanki dla nieznajomej” Perfectu, a dalej znajdziemy jeszcze „Dorosłe dzieci” Turbo, „Gdyby nie ty” w wersji live Oddziału Zamkniętego i „Magiczne słowa” Ziyo. Płyta odświeża też dość zapomniane grupy, jak choćby Bank /”Mija czas i nic”/, Korba /”Biały rower”/, czy Kr’shna Brothers /”Tu i tam”/. Skład utworów dopełnia, jak zwykle znakomity i poruszający, „Ten o Tobie film” Nalepy, Hunter „Pomiędzy niebem a piekłem”, Homo Twist „Ach proszę pani”, oraz – chyba najmniej przekonujący w tym zestawieniu – cover Budki Suflera „Jest taki samotny dom” w wykonaniu Grzegorza Kupczyka i grupy Kruk – wokalnie jest świetnie, ale muzycznie dość płasko i bezbarwnie.

Tego dość zaskakującego zestawu słucha się – o dziwo – z dużą przyjemnością. Świetna produkcja, znakomite kompozycje i – jak na składankę – bardzo ambitne zestawienie. Niestety…

Z drugiej strony, ta udana kompilacja, została „ozdobiona” fatalną okładką, jakby wydawca celował z dotarciem płyty w czytelników tabloidów. A gdyby tego było mało, album nosi tytuł „Zapnij mnie”. /sic!/ Materiały promocyjne twierdzą, że jest on „zabawny i przewrotny”, a ja jestem ciekaw, co na przykład powiedziałby o nim Tadeusz Nalepa. Jeśli już na okładce musiała się znaleźć kobieta, choć nadal nie rozumiem dlaczego, to czy nie mogła to być jedna z pań śpiewających w tym zestawieniu – Maja Konarska z Moonlight lub Marta Kniewska ze Strawberry Fields?

Na szczęście okładkę można wyjąć, wyrzucić, a najlepiej spalić i zająć się samą muzyką, która, na przykład w dłuższej trasie – płyta zawiera aż 17 kompozycji – sprawdzi się znakomicie.

Editor

Ocena: 7/10
Various Artists „Zapnij mnie” /2011/
Skład: różne
Wydawca: Metalmind
Tracklista:
1. Perfect – Kołysanka dla nieznajomej /symfonicznie/
2. Grzegorz Kupczyk & Kruk – Jest taki samotny dom /Budka Suflera cover/
3. Turbo – Dorosłe dzieci
4. Bank – Mija czas i nic
5. Moonlight – List z raju
6. Collage – Living in the Moonlight
7. Korba – Biały rower
8. Krzak – Andrea
9. Strawberry Fields – Beautiful
10. Tadeusz Nalepa – Ten o tobie film
11. SBB – Camelele
12. Oddział Zamknięty – Gdyby nie ty /live/
13. Homo Twist – Ach proszę pani
14. Mech – Nie widzieć nic
15. Hunter – Pomiędzy niebem a piekłem
16. Kr’shna Brothers – Tu i tam
17. Ziyo – Magiczne słowa
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s