Recenzja Wolf People „Steeple” /2011/


Wolf People to brytyjski kwartet, który we wrześniu 2011 wystąpił podczas festiwalu Ino-Rock. Tymczasem, po kompilacji „Tidings” z 2010 roku, ukazała się ich pierwsza pełnowymiarowa płyta zatytułowana „Steeple”. Album zawiera 9 kompozycji oraz utwór bonusowy.

Muzyka, która wypełnia album to classic rock silnie inspirowany dokonaniami zespołów tworzących w latach 60-tych i 70-tych XX wieku. Można tu odnaleźć odwołania do nagrań UFO, Fairport Convention, Steppenwolf, ale również Jimi Hendrix Experience, Jethro Tull, The Doors czy Led Zeppelin.

To, co pierwsze zwraca uwagę w muzyce Wolf People, to niezwykle uważna i precyzyjna praca sekcji. Tom Watt na perkusji i Dan Davies na gitarze basowej dbają, by muzyka zespołu bezbłędnie i rytmicznie poruszała się w wyznaczonym kierunku. Szczególna precyzja cechuje grę Toma Watta, który, choćby w „Tiny Circle”, „Morning Born”, „Painted Cross” czy „One By One From Dorney Reach”, miarowo wystukuje przewodni rytm utworów, nadając im charakterystyczne feelingu.

Po drugie muzykę zespołu wyróżnia wykorzystanie tamburyna /”One By One…”, „Painted Cross”/, fletu /”Cotton Strands”/, organów /”Banks Of Sweet Dundee”/, czy psychodelicznie brzmiących gitar /”Morning Born”, „Castle Keep”, „Cromlech”/. Takie instrumentarium stylowo i z łatwością przenosi słuchacza 40 lat wstecz, zapewniając kontakt w muzyką charakterystyczna dla przełomu lat 60-tych i 70-tych.

Muzyczną podróż w przeszłość mamy również dzięki wielogłosowym zaśpiewom pojawiającym się co i raz na „Steeple”. Możemy je usłyszeć w „Banks Of Sweet Dundee pt. 2”, czy bonusowym „Cotton Strands”.

Poza inspiracjami klasycznym, „hippisowskiml rockiem, w muzyce Wolf People słychać nawiązania do muzyki folkowej. Tak jest choćby w dwuczęściowym, kończącym zasadniczą część płyty „Banks Of Sweet Dundee”. Swoją drogą, riff pojawiający się w tej kompozycji, to jeden z najjaśniejszych punktów albumu.

„Steeple” pokazuje, że Wolf People tworzy czterech bardzo zdolnych muzyków, którzy dokładnie znają historię muzyki rockowej. Kompozycje znajdujące się na albumie znakomicie nadają się na debiut, a wrześniowy koncert grupy w Polsce jest z pewnością zapowiedzią muzycznej uczty i dużych emocji. A w przyszłości, na kolejnych wydawnictwach, ponieważ muzyczne korzenie Wolf People już poznałam, chętnie usłyszałabym więcej samego Wolf People w muzyce Wolf People.

Rockella

Ocena: 7/10

Wolf People „Steeple” /2011/
Skład:  Jack Sharp – voc, Joe Hollick – g, Dan Davies – bg, Tom Watt – dr.
Wydawca: Jagjaguwar

Tracklista:
1. Silbury Sands /5:18/
2. Tiny Circle /5:10/
3. Painted Cross /3:23/
4. Morning Born /4:09/
5. Cromlech /3:17/
6. One By One From Dorney Reach /5:35/
7. Castle Keep /7:34/
8. Banks Of Sweet Dundee Pt. 1 /3:27/
9. Banks Of Sweet Dundee Pt. 2 /5:11/
Bonus: Cotton Strands /4:35/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s