Czy Fryderyki mają sens?


fryderyk_logoJuż dziś poznamy Laureatów nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2013. Jako zwolennik rocka progresywnego nie znajduję na liście Nominowanych (poniżej) ciekawych pozycji. Niemniej jednak znajduję tam płyty i wykonawców, których bardzo doceniam. Od reprezentacji kobiet w postaci Kari Amirian, Marii Peszek i Brodki, przez demona poczucia humoru Artura Andrusa, na Luxtorpedzie kończąc. Nie zmienia to jednak faktu, że przed telewizorem raczej nie zasiądę i nie będę z wypiekami na twarzy śledził rozstrzygnięć w kolejnych kategoriach.

Po początkowym bumie i późniejszej kilkuletniej zapaści i utracie rangi przez Fryderyki, nagroda ponownie wraca do łask i telewizyjnych ramówek. Do mojego kalendarza ważnych muzycznych wydarzeń na razie nie wróci, ponieważ moim zdaniem istotnej zmiany wymaga przebudowanie formuły Akademii Fonograficznej. Dlaczego? Po pierwsze dla pełnej obiektywności nagrody. Jeśli nagroda ma być uznawana i nieść ze sobą prestiż, powinni w jej szeregach znaleźć się przedstawiciele tych nurtów, dla których brak miejsca w telewizji i godzinach najwyższej słuchalności w radiu, a którzy bez problemu wypełniają kluby.  Jeśli w szeregach Akademii znalazło się miejsce dla Patrycji Kosiarkiewicz, Natalii Lesz, Tomasza Luberta czy Kai Paschalskiej (sic!), powinno się znaleźć również dla Marka Ałaszewskiego, Józefa Skrzeka, Roberta Amiriana, Mirka Gila, Wojtka Szadkowskiego czy Mariusza Dudy. Po drugie, jak z mojego punktu widzenia miałaby ta nagroda mieć sens, jeśli pośród przedstawicieli dziennikarskiego rzemiosła zabrakło takich nazwisk jak Piotr Kaczkowski, Piotr Kosiński, Jerzy Skarżyński czy Romuald Jakubowski. Obecność tych nazwisk to nie rzecz gustu, ale dobrze pojętej rzetelności. Zupełnie inną sprawą jest oczywiście, czy wymienione przeze mnie osoby chciałyby się w szeregach Akademii Fonograficznej znaleźć…

Podczas dzisiejszej gali będzie jednak miało miejsce co najmniej jedno istotne wydarzenie – Złotym Fryderykiem uhonorowany zostanie Józef Skrzek. Cieszę się, że Akademia dostrzegła tego znakomitego artystę, o którym w uzasadnieniu nagrody napisała, że „dalej – zgodnie z mottem swojego najważniejszego projektu, SBB – wciąż szuka, burzy i buduje…” Gratuluję!

Więc jeśli jednak dla kogoś rozdanie Fryderyków jest wydarzeniem istotnym, z dziennikarskiego obowiązku informujemy, że już dziś wieczorem galę wręczenia nagród transmitować będzie TVP2 (22:35) oraz TVP Kultura (19:00). A w szranki o najwyższe laury w kategorii MUZYKA ROZRYWKOWA staną:

ALBUM ROKU

BRODKA Kayax Production & Publishing
Lax
producent albumu: Bartosz Dziedzic

HEY Supersam Music
Do Rycerzy, do Szlachty, do Mieszczan
producent albumu: Marcin Bors i Paweł Krawczyk

LUXTORPEDA Stage Diving Club
Robaki
producent albumu: Robert Friedrich i LUXTORPEDA

Maria PESZEK Mystic Production
Jezus Maria Peszek
producent albumu: Michał FOX Król i Maria Peszek

T. LOVE EMI Music Poland
Old Is Gold
producent albumu: Maciej Majchrzak i Zygmunt Staszczyk

ARTYSTA ROKU

Artur ANDRUS
BRODKA
HEY
Mela KOTELUK
Maria PESZEK

DEBIUT ROKU

Kari AMIRIAN
Maja KLESZCZ
Mela KOTELUK
LEMON
SKUBAS

UTWÓR ROKU

BRODKA Kayax Production & Publishing
Varsovie
muzyka: Bartosz Dziedzic / Monika Brodka
słowa: Monika Brodka / Quentin Carenzo

LUXTORPEDA Stage Diving Club
Wilki Dwa
muzyka: LUXTOTRPEDA
słowa: Przemysław Frencel / Robert Friedrich

Maria PESZEK Mystic Production
Ludzie Psy
muzyka: Maria Peszek / Michał FOX Król
słowa: Maria Peszek

SKUBAS Kayax Production & Publishing
Linoskoczek
muzyka: SKUBAS
słowa: Sławomir Młynarczyk

VOO VOO AGORA SA
Pierwszy raz
muzyka i słowa: Wojciech Waglewski

Za (prawie) wszystkich nominowanych trzymam kciuki.

Editor

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s