Spotkanie z nowohuckim art-rockiem w ramach cyklu „Zagrajmy to jeszcze raz…”


Nowohucki-art-rock-media-infoZapraszamy na spotkanie z muzykami zespołów, które w pierwszej połowie lat 80. wykonywały w Nowej Hucie progresywne odmiany rocka. W rozmowie, wzbogaconej o prezentację archiwalnych fotografii i fragmentów nagrań, wezmą udział Robert Surówka (gitarzysta basowy grupy King Size) i Konrad Niemiec (perkusista formacji Kafar).

Wydarzenie odbywa się w ramach 18. Nowohuckiej Wiosny Muzycznej i stanowi kolejną odsłonę cyklu „Zagrajmy to jeszcze raz… w Nowej Hucie”, mającego na celu popularyzację nowohuckiej muzyki rozrywkowej.

Zagrajmy to jeszcze raz… w Nowej Hucie. Brzmienie lat 80. i 90. XX wieku: Nowohucki art-rock

18 maja, godzina 18:00
sala kameralna Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie, os. Górali 5

Projekt „Zagrajmy to jeszcze raz… w Nowej Hucie. Brzmienie lat 80. i 90. XX wieku” realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Zaproszenia dostępne od 10 maja w kasie kina Sfinks, os. Górali 5.

Organizatorzy: Nowohuckie Stowarzyszenie Muzyczne „Jazz & Beat & Rock”, Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida

Partnerzy: Teatr Ludowy, Nowohuckie Centrum Kultury, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Dzieje Nowej Huty

Projekt graficzny: Marta Kozłowska

Informacje: http://www.nowohuckawiosnamuzyczna.pl

King Size. Grupa założona wiosną 1982 roku. Początkowo wykonywała muzykę hardrockową. W 1983 roku zwyciężyła w I Krakowskich Spotkaniach Zespołów Amatorskich w Toniach i odbyła sesję nagraniową w Polskim Radiu Kraków. Wystąpiła też na krakowskim festiwalu „Open Rock”. Następnie została otoczona opieką impresaryjną przez nowo powstałe Nowohuckie Centrum Kultury. Zainspirowana dokonaniami brytyjskich formacji UK i Yes zwróciła się ku progresywnej odmianie rocka, co udokumentowała druga sesja nagraniowa dla PR Kraków. Zespół dwukrotnie wystąpił na festiwalu w Jarocinie, a w czerwcu 1984 roku z sukcesem koncertował podczas „Dni Krakowa” w Norymberdze. Rok później większość muzyków wyjechała tam na stałe. Ostatni okres ich wspólnego grania zaowocował obecnością w zachodnioniemieckim radiu i telewizji.

Kafar. Zespół zawiązał się około 1979 roku w Nowej Hucie. Właściwą działalność rozpoczął na początku następnej dekady, pod patronatem Młodzieżowego Domu Kultury Na Stoku. W swoich instrumentalnych kompozycjach łączył muzykę jazz-rockową, w której na pierwszy plan wysuwały się elektryczne skrzypce, z elementami rocka symfonicznego. Muzycy eksperymentowali, wzbogacając formułę o brzmienie fortepianu i trąbki. Grupa wzięła udział w eliminacjach do VII Przeglądu Zespołów Muzycznych i Solistów „Proszowice ‘84”, które odbyły się w Nowohuckim Centrum Kultury. Później na kilka lat związała się z domem kultury w Dworku Białoprądnickim. Formacja pozostawiła po sobie amatorskie nagrania koncertowe.

Źródło: Nowohuckie Stowarzyszenie Muzyczne „Jazz & Beat & Rock”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s