Recenzja serialu „Top of the Lake” (2013)


top_of_the_lake-posterZ czym kojarzy się państwu Nowa Zelandia? Z antypodami? Z bezkresną, zieloną krainą, w której mieszkają Hobbici opisani przez J. R. R. Tolkiena i sfilmowani przez Petera Jacksona? Od dziś dopisuję kolejne skojarzenie. I państwu również polecam.

A wszystko to za sprawą serialu „Top of the Lake” zrealizowanego dla BBC TWO. Akcja serialu kręci się wokół dwunastoletniej dziewczynki mieszkającej w małym miasteczku. Najpierw okazuje się, że Tui jest w ciąży, później, że jest córką handlarza narkotyków (Peter Mullan), a jeszcze chwilę później dziewczynka znika. Sprawę zaginięcia prowadzi policjantka grana przez Elisabeth Moss („Mad Men”) i… odkrywa wszystkie ciemne sprawy miasteczka.

Tytułowe jezioro jest zarówno lustrem, w którym odbijają się mroczne sekrety budzące niechciane wspomnienia, jak i bagnem, które przyciąga i pochłania ludzi. Wychodząca na jaw prawda nie oszczędza nikogo. Ani byłej miłości pani detektyw, w tej roli znakomity Thomas M. Wright („The Bridge. Na granicy”), ani jej przełożonego (David Wenham, czyli Faramir z filmu „Władca pierścieni: Dwie wieże”), ani matki, ani nawet jej samej. W tym malutkim, na pozór spokojnym, miasteczku niemal wszyscy dorośli mają coś na sumieniu, a najlepiej z trudną rzeczywistością radzą sobie dzieci, które jako jedyne reagują prawidłowo we wszystkich sytuacjach, kierując się naturalnym dobrem, rozsądkiem i intuicyjną mądrością.

Zmowa milczenia zostaje jednak przerwana, serial kończy się happy endem, tajemnice zostają wyjaśnione, a źli ludzie giną lub trafiają za kratki. Przyjmuję to jednak z radością, bo jeśli chodzi o dzieci i ich dobro, tak właśnie powinno być. Zanim staną się zepsutymi dorosłymi, każdy ich wybryk powinien kończyć się happy endem.

Na koniec trzy nazwiska, które dodatkowo powinny zachęcić do zapoznania się z tym serialem. Za scenariusz i reżyserię odpowiedzialna jest pochodząca z Nowej Zelandii, laureatka Oscara za „Fortepian”, Jane Campion. Drugie nazwisko to nagrodzona Oscarem za ten sam film Holly Hunter – tu jako przywódczyni kobiecej komuny stacjonującej nad brzegiem tytułowego jeziora. I polski akcent. W epizodycznej roli pedofila pojawia się Jacek Koman („Lekarze”).

Atriz


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s