Recenzja Chris Salewicz „Bob Marley. Nieopowiedziana historia króla reggae.” (2013)


bob_marley_bookBob Marley to ktoś więcej niż muzyk i wokalista. To twórca „muzycznej tradycji i jej filozofii, która nie obiecuje zbawienia i raju po śmierci, ale daje wolność i radość tu i teraz, na tej zielonej Ziemi”, jak pisze we wstępie do polskiego wydania jego tłumacz, Maciej „Magura” Góralski.

Reggae z kolei to również coś więcej niż muzyka. To styl życia, bycia i myślenia. To sposób poruszania się na trudnych i zawiłych ścieżkach życia.

Wszystkie te meandry życia Marleya jako muzyka, gwiazdy, męża, ojca i duchowego przywódcy na tle muzyki reggae i religii Rastafari przedstawia w swojej książce nasz krajan Chris Salewicz. To, co odróżnia jego pracę od innych biografii, to wyjątkowa szczerość opisu postaci głównego bohatera, będąca niejednokrotnie odbrązowieniem legendarnej postaci Marleya. W książce Salewicza Marley to nadal muzyczny geniusz i twórca naśladowanej do dzisiaj filozofii życia, ale również człowiek z krwi i kości. Mężczyzna odpowiedzialny za rodzinę, pełen obaw, wątpliwości, niepozbawiony lęków, zarażony genem poczucia braku stabilności.

Chris Salewicz to biograf wymarzony. Z jednej strony dziennikarz dbający o szczegóły, piszący starannie, badający temat osobiście i dogłębnie. Z drugiej zachowujący obiektywizm „adwokat diabła” bezkompromisowo przedstawiający prawdę. To on przez kilka lat mieszkał na Jamajce, gdzie zbierał mniej i bardziej znaczące opowieści o Marleyu. To jemu przypadł w udziale przykry obowiązek napisania nekrologu Boba dla New Musical Express.

Może dlatego biografię „Bob Marley. Nieopowiedziana historia króla reggae.” czyta się szybko, jak najciekawszą powieść? Może dlatego opis czasów od Nine Miles przez Trench Town aż po bawarską klinikę Bad Wiessee i szpital Cedars of Lebanon w Miami mija przy lekturze w mgnieniu oka? Może dlatego ten urodzony w 1945 roku jako Nesta Robert Marley i nieżyjący już od ponad 30 lat artysta, inspiruje kolejne pokolenia muzyków? I nie zanosi się, aby miało się to zmienić. Dlatego też, jak napisał o tej książce recenzent Independent Weekly, „praca Salewicza przejdzie test każdego fana Marleya i muzyki reggae. Dla niewtajemniczonych niniejsza książka stanowi doskonałe wprowadzenie do historii legendarnego muzyka z Trench Town.”

Editor

ocena: 9/10

Autor: Chris Salewicz
Tytuł: „Bob Marley. Nieopowiedziana historia króla reggae.”
Wydawca: Wydawnictwo SQN
Data wydania: 2013
Tłumaczenie: Maciej „Magura” Góralski
Liczba stron: 366
Oprawa: miękka
Tytuł oryginału: „Bob Marley. The Untold Story”


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s