Recenzja Arlon „On The Edge” (2013)


arlon-coverZespół Arlon pochodzi z Przemyśla i tworzy go pięciu muzyków: Paweł Szykuła – wokal, Paweł Zwirn – perkusja, Maciej Napieraj – bas, Wiesław Rutka – gitara oraz Jacek Szott – klawisze i saksofon. Zalążki zespołu sięgają 2009 roku, więc jak łatwo można obliczyć, cztery lata zajęło formacji ustalenie optymalnego składu, skomponowanie, zaaranżowanie i zarejstrowanie materiału oraz nagranie płyty. Ta ukazała się w czerwcu 2013 roku i miała swoją premierę podczas VII Festiwalu Rocka Progresywnego w Gniewkowie.

Znalazło się na niej dziewięć utworów utrzymanych w stylistyce progresywnego rocka. Kompozycje mają rozbudowaną formę, zmienne tempo i bogate aranżacje. Obok typowych dla rockowych kapel instrumentów, pojawia się saksofon, który pięknie uzupełnia charakter kompozycji. Muzycy wyraźnie stawiają na melodyjność. To dominująca cecha większości utworów. I należy przyznać, że czują się w tym świetnie. Zarówno w wersji bardziej balladowej, akustycznej („Everything For Her”), jak i tej „z prądem” („It’s Your Day”), ich melodie przykuwają uwagę i potrafią porwać. Ale Arlon potrafi również wybrać się w bardziej połamane rytmicznie rejony („Dream”, „Can I”). Mój ulubiony utwór z płyty „On The Edge” to „The Key”, gdzie melodyjność pomieszana jest z rytmicznym graniem w idealnych proporcjach, a każdy instrument ma swój przysłowiowe „pięć minut”. Może takie granie to dla Arlon – nomen omen – klucz do sukcesu?

Wydając swój debiutancki krążek „On The Edge”, Arlon – wbrew temu, co mówi tytuł płyty – nie znaleźli się na krawędzi. Znaleźli się raczej na granicy, która wyraźnie oddziela ich od amatorów. Muzycy Arlon pytania o kierunek rozwoju mają już za sobą. To zespół ukształtowany i świadomy, który tylko czasem powinien sięgać po środki bardziej wyrafinowane i mniej przewidywalne niż na przykład klawiszowe solo w „Lies” – ładne, ale zbyt oczywiste. Nad absolutnie unikalnym stylem Arlon musi więc jeszcze popracować, ale w kategorii debiut oceniam „On The Edge” wysoko.

Editor

Ocena: 6/10

Arlon „On The Edge” (2013)
Skład: Paweł Szykuła – wokal, Paweł Zwirn – perkusja, Maciej Napieraj – bas, Wiesław Rutka – gitara oraz Jacek Szott – klawisze i saksofon
Wydawca: Pronet Records

Lista utworów:
1. On The Edge (6:58)
2. Dream (5:03)
3. Everything For Her (6:03)
4. Lies (6:46)
5. The Key (6:52)
6. It’s Your Day (7:08)
7. Equals (5:46)
8. Can I (5:45)
9. Was It Worth It (7:22)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s