Recenzja Peter Gabriel „And I’ll Scratch Yours” (2013)


Peter-Gabriel-And-Ill-Scratch-Yours-coverGdzie jest granica muzycznych eksperymentów? Gdzie jest sens eksperymentowania? I w którym miejscu leży granica, za którą tego sensu już brak? Takie oto pytania przyszły mi do głowy podczas słuchania płyty „And I’ll Scratch Yours” Petera Gabriela. Pojawiły się one, ponieważ skład osobowy płyty robi wrażenie, a… album zupełnie nie. Na płycie pojawiają się m. in. David Byrne, Bon Iver, Regina Spektor, Randy Newman, Arcade Fire, Brian Eno, Lou Reed i Paul Simon. Mamy więc przedstawicieli rocka, alternatywy, elektroniki, młodsze i starsze pokolenie, kobiety i mężczyzn. Niestety odniosłem wrażenie, że wszyscy ci artyści tak bardzo starali się pozostawić za sobą oryginał, że z genialnych melodii, fantastycznych rytmów i cudów interpretacyjnych jakich dokonywał Peter Gabriel nie pozostało zupełnie nic. Rozumiem, że nagrywanie coverów nie różniących się niczym od oryginału nie ma sensu, ale masakrowanie pierwotnego wykonania pod przykrywką oryginalności jest czymś jeszcze gorszym. Trudno mi w to uwierzyć, ale wszystkie dwanaście kompozycji sprawia wrażenie, jakby ci artyści Petera Gabriela ani nie zrozumieli, ani nie poczuli.

Najciekawsze propozycje przedstawili moim zdaniem Bon Iver („Talk To Me”) i Arcade Fire („Games Without Frontiers”). Z kolei „Don’t Give Up” w wykonaniu Feist z towarzyszeniem Timber Timbre i „Solsbury Hill” Lou Reeda chciałbym nigdy nie usłyszeć.

W tym wydawnictwie jest tak dużo brzydkich, nieciekawych i chybionych pomysłów, że nie wiem w jakiej kolejności powinnam je wymienić. Nie jestem w stanie zrozumieć, zaakceptować ani obronić przed samą sobą większości kompozycji, okładki, tytułu… No może tytuł, który jest logicznym następstwem płyty „Scratch My Back” z 2010 roku. Cała płyta jest zresztą dopełnieniem rozpoczętego wtedy projektu. Nie można więc o niej powiedzieć, że jest niepotrzebna. Tą płytą Peter Gabriel spłacił dług wobec innych wykonawców i mam nadzieję, że więcej w przyszłości podobnych zobowiązań zaciągał nie będzie. Czas na autorską płytę, na którą tak wiele osób, tak długo czeka.

Nie podejmuję się wartościowania albumu „And I’ll Scratch Yours”, bo ocena w kategorii ‘eksperyment muzyczny’ różniłaby się od oceny w kategorii ‘wartość artystyczna’, czy ‘wartość emocjonalna’. A wyciąganie średniej z tych wartości, byłoby nieuczciwe i przedstawiało nieprawdziwy obraz.

Rockella

Bez oceny

Peter Gabriel „And I’ll Scratch Yours” (2013)
Wydawca: Real World Records

Lista utworów:
1. „I Don’t Remember” David Byrne (3:38)
2. „Come Talk to Me” Bon Iver (6:20)
3. „Blood of Eden” Regina Spektor (4:39)
4. „Not One of Us” Stephin Merritt (3:49)
5. „Shock the Monkey” Joseph Arthur (5:49)
6. „Big Time” Randy Newman (3:29)
7. „Games Without Frontiers” Arcade Fire (3:22)
8. „Mercy Street” Peter Gabriel feat. Elbow (5:28)
9. „Mother of Violence” Brian Eno (3:00)
10. „Don’t Give Up” Feist feat. Timber Timbre (5:28)
11. „Solsbury Hill” Lou Reed (5:24)
12. „Biko” Paul Simon (4:19)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s